אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

תואר ראשון במדעי הגיאולוגיה והסביבה

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי הנדסה ,מכינות/פסיכומטרי/בגרויות
  • אזור גיאוגרפי:
     באר שבע והדרום - אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

תואר ראשון בגיאולוגיה והסביבה באוניברסיטת בן-גוריון
◄ לחקור את העבר, להבין את ההווה, להבטיח את העתיד

בואו לקבל הבנה מעמיקה של כדור-הארץ ושל התהליכים המתרחשים
על פניו ובתוכו במגוון מגמות הלימוד במחלקה:

◄ גיאולוגיה דינמית
◄ גיאולוגיה הנדסית
◄ גיאולוגיה וביולוגיה
◄ גיאולוגיה סביבתית והידרוגיאולוגיה
◄ גיאולוגיה ומחשבים

◄ הלימודים כוללים סיורים מרתקים!

מגוון אפשרויות תעסוקה לבוגרים:
◄ פיקוח על פעילויות האדם במשאבי הטבע
◄ מתכנן סביבתי
◄ הגנת הטבע ועוד...

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תוכנית הלימודים בגיאולוגיה והסביבה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.משחר ההיסטוריה התמודד האדם עם השפעתן של רעידות אדמה, מפולות סלעים, שינויי אקלים ושאר תופעות טבע להן הוא נחשף.
לימים החלה להתפתח ההבנה שמערכת כדור-הארץ מושפעת מפעילות האדם בה במידה שהיא משפיעה עליו.

תכני הלימודים:
הלימודים במחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה מקנים לבוגרים הבנה מעמיקה של כדור-הארץ ושל התהליכים המתרחשים על פניו ובתוכו. העיקרון: ’ההווה הוא המפתח לעבר’, המנחה את החשיבה הגיאולוגית מראשיתה, טוען כי התהליכים המתרחשים בהווה הם הבסיס לניתוח התהליכים שהתרחשו בעבר הגיאולוגי, לעיתים אף מיליוני שנה לפני היות האדם. בלימודי הגיאולוגיה הסביבתית והגיאולוגיה ההנדסית אנו מוסיפים כיום עקרון האומר: ’העבר וההווה הם המפתח לעתיד’ - הבנת מערכת כדור-הארץ כיום ובעבר מאפשרת לנו לחזות את השפעת התהליכים הטבעיים ופעילות האדם על כדור-הארץ ותושביו בעתיד הקרוב והרחוק. מטרות המחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה באוניברסיטת בן גוריון הן:
◄ להוות מרכז של מצויינות במחקר בתחומים השונים של מדעי כדור הארץ ומדעי הסביבה.
◄ להכשיר סטודנטים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים שיוכלו להתמודד במקצועיות עם המורכבות של המערכות הגיאולוגיות והסביבתיות.
◄ לפתח מערכות ידע ולהשתתף בפיתוח התשתית המדעית והטכנולוגית של מדינת ישראל בכלל ואיזור הנגב בפרט במתן של ייעוץ מקצועי לגופים תעשייתיים, כוחות הביטחון, רשויות שמירת הטבע ומערכת החינוך בתחום מדעי הגיאולוגיה והסביבה.מגוון מגמות הלימוד במחלקה למדעי הטבע - מדעי הגיאולוגיה והסביבה:

◄ המגמה לגיאולוגיה דינמית:
הלימודים במגמה עוסקים במבנה כדור-הארץ, הרכבו והתהליכים הפנימיים המעצבים אותו. דגש מיוחד ניתן לתאורית תנועת הלוחות, המתארת בניה והריסה של שרשרות הרים ואוקיאנוסים. כמו כן נעסוק בתהליכים הפיסיקליים וההשלכות החברתיות הקשורות ברעידות אדמה ופעילות וולקנית. בנוסף כוללים הלימודים הכרת הגיאולוגיה של ארץ ישראל וסביבתה. לימוד המשולב בסיורים גיאולוגיים ברחבי הארץ.

◄ המגמה לגיאולוגיה סביבתית והידרוגיאולוגיה:
הלימודים במגמה עוסקים בנושאים מתחום הגיאולוגיה שלהם השלכות משמעותיות למדעי הסביבה כגון הידרוגיאולוגיה, גיאוכימיה וזהום מים וקרקע. הלימודים מתמקדים בתהליכים על פני כדור הארץ ובתוכו וביחסי הגומלין בין הגורמים השונים.
בשנים האחרונות גדל הביקוש למומחים בתחומים שונים של מדעי הסביבה. צפוי שביקוש זה ילך ויגדל עם הגברת החקיקה והפיקוח הסביבתיים. העניין בהידרולוגיה מתמקד בשנים האחרונות, בנוסף לאיתור מקורות מים, בגורמים המשפיעים על טיב המים ואיכותם. לאור זאת שולבו לימודי ההידרוגיאולוגיה כחלק אינטגרלי מהמגמה הסביבתית.

◄ המגמה לגיאולוגיה הנדסית:
הלימודים במגמה זו מכשירים את הבוגרים לעסוק בפרויקטים הנדסיים הקשורים בהתערבות האדם בקרקע או בסלע. הידע הנרכש שייך בעיקרו למכניקת קרקע ומכניקת סלע ולצורך כך נדרשת מהתלמידים תוכנית לימודים מוגברת יחסית במתמטיקה ופיסיקה בצרוף מספר לימודי השלמה במדעי ההנדסה.

◄ המגמה לגיאולוגיה וביולוגיה:
הדגש במגמה זו הוא על המקצועות הביולוגיים בתחום הסיסטמטיקה והאקולוגיה. לשלוב בין גיאולוגיה וביולוגיה חשיבות רבה בחיפוש אוצרות טבע ובהיבטים סביבתיים ופלאו-סביבתיים המצויים בתחומי החפיפה בין מדעי האדמה ומדעי החיים.

◄ המגמה לגיאולוגיה ומחשבים:
הלימודים במגמה זו משלבים הכשרה בתחום מדעי הגיאולוגיה והסביבה עם לימודים בתחום מדעי המחשב. לימוד מדעי המחשב נעשה במחלקה למדעי המחשב ובתאום עמה, וכולל חלק ממקצועות החובה לתואר ראשון במדעי המחשב.◄ מסלול לתואר כפול במדעי הגיאולוגיה והסביבה ומדעי החיים:
משך הלימודים במסלול זה הוא ארבע שנים ובסיומם מקבלים הבוגרים תואר ראשון במדעי הגיאולוגיה והסביבה ובמדעי החיים. קיימים תחומים רבים במדעי הטבע שלהבנתם נחוץ ידע מעמיק המצוי בחלקו האחד בנושאים הנלמדים באופן מסורתי במחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה ובחלקו האחר בנושאים הנלמדים במחלקה למדעי החיים. נושאים אלו כוללים הן נושאים סביבתיים והן נושאים שאינם כלולים במחקר הסביבתי הקלאסי. דוגמאות לנושאים כאלו הן: פליאואקולוגיה, זיהום מקורות מים, טיפול ביולוגי במי תהום מזוהמים, תהליכי היווצרות נפט, אבולוציה, וחיים בסביבות קיצוניות בכדור הארץ. בוגרי מסלול זה יוכלו להירשם לתואר שני הן במדעי החיים והן במדעי הגיאולוגיה והסביבה.

◄ מסלול לתואר כפול במדעי הגיאולוגיה והסביבה ומדעי המחשב:
משך הלימודים במסלול זה הוא ארבע שנים ובסיומם מקבלים הבוגרים: תואר ראשון במדעי הגיאולוגיה והסביבה ובמדעי המחשב. לימוד מדעי המחשב, נעשה במחלקה למדעי המחשב. תוכנית ייחודית זו מיועדת להכשיר בוגרים בעלי ידע נרחב בגיאולוגיה ובתכנות ובאה לענות על הצורך הגובר באנשי מחשבים בתחומי המדע השונים בכלל ובגיאולוגיה ובגיאופיסיקה בפרט. מגמה זו מאפשרת לבוגריה להתמקד בכל אחד משני התחומים אותם הם למדו כמו גם בשילוב ביניהם.

תוכנית המצטיינים:
תוכנית זו מיועדת למספר מצומצם של סטודנטים מצטיינים, שזכאים למלגת כניסה מטעם רקטור האוניברסיטה או מטעם הפקולטה למדעי הטבע. כל סטודנט בתוכנית ילווה ע’י אחד מהמרצים במחלקה שהוא החונך האישי שלו.
סטודנטים בתוכנית המצטיינים יוכלו ללמוד בתוכנית אישית (במסגרת אחת ממגמות הלימודים) שתבנה בתיאום עם החונך ויושב הראש של ועדת הוראה. סטודנטים בתוכנית המצטיינים המעוניינים בכך, ישתתפו במחקרים המתבצעים במחלקה. עם תום לימודי הבוגר, יוכלו סטודנטים שיצליחו בתוכנית להמשיך במסלול ישיר לדוקטורט.

כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת בן-גוריון בנגב


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649