אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

תואר ראשון במדעי ההתנהגות

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי הנדסה ,מכינות/פסיכומטרי/בגרויות
  • אזור גיאוגרפי:
     באר שבע והדרום - אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

לימודי תואר ראשון במדעי ההתנהגות
באוניברסיטת בן-גוריון ◄ שני מסלולים לבחירתך

לימודים לתואר בוגר במדעי ההתנהגות במסלול חד-מחלקתי:
■ פסיכולוגיה
■ סוציולוגיה
■ אנתרופולוגיה
■ המסלול מאפשר לבוגרים להמשיך את הלימודים לתואר מוסמך בכל האוניברסיטאות בארץ ובחו"ל בתחום הפסיכולוגיה, סוציולוגיה והאנתרופולוגיה.

לימודים לתואר דו-מחלקתי במדעי ההתנהגות:
■ פסיכולוגיה
■ סוציולוגיה ואנתרופולוגיה
■ תכנית הלימודים תאפשר לתלמידים להמשיך לימודיהם לתואר שני במסלול אותו בחרו ללא השלמות, אך לא בתכנית לתואר מוסמך במסלול אחר.


השאר/י פרטים ללא כל התחייבות, וקבל/י את כל המידע אודות תוכניות הלימודים לתואר ראשון במדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן-גוריון.


התכנית מבטאת התייחסות להתנהגות האנושית כתופעה המתרחשת בשלושה מישורים: פרט, חברה ותרבות. מימוש התייחסות זו מתבצע תוך שילובן של שלוש דיסציפלינות: פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. גישה זו מתקשרת לתפיסת התוכנית המקנה לתלמידיה כלים תיאורטיים, מחקריים וטיפוליים להתייחסות לבעיות חברתיות ואישיות.

מטרת הלימודים במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה:
להקנות כלים תיאורטיים ומתודולוגים כדי להבין את מבנה החברה, תרבותה, יחסי כוח ושליטה, פערים חברתיים, אפליה בין קבוצות ותהליכי שינוי חברתי.

אודות המחלקה למדעי ההתנהגות:

◄ פרט, חברה ותרבות
התוכנית למדעי ההתנהגות מבטאת התייחסות להתנהגות האנושית כתופעה המתרחשת בשלושה מישורים: פרט, חברה ותרבות. מימוש התייחסות זו מתבצע תוך שילובם של שלושה מדעים: פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. גישה זו מתקשרת לתפיסה המובילה של התוכנית, המקנה לתלמידיה כלים תיאורטיים, מחקריים וטיפוליים להתייחסות לבעיות חברתיות ואישיות. התוכנית נהנית מהשם והמוניטין הטובים שצברה המחלקה למדעי ההתנהגות במשך יותר משלושים שנות קיומה.

◄ תוכנית בעלת אופי רב תחומי
אופיה הרב-תחומי של התוכנית והבסיס האקדמי הרחב שלה מאפשרים לבוגריה להמשיך את הלימודים לתואר מוסמך בכל האוניברסיטאות בארץ ובחו’ל בתחום הפסיכולוגיה, סוציולוגיה והאנתרופולוגיה. ניתן להמשיך ללא דרישות השלמה במגמות ותחומי משנה הכוללים: פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכולוגיה התפתחותית, נוירופסיכולוגיה, פסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה במערכת החינוך, סוציולוגיה כללית, סוציולוגיה ארגונית, סוציולוגיה-פוליטיקה וממשל ואנתרופולוגיה.

◄ שילוב בין המחלקה לפסיכולוגיה והמחלקה לסוציולוגיה-אנתרופולוגיה
התוכנית מורכבת משילוב של חובות השמיעה בשתי מחלקות האם שלה - המחלקה לפסיכולוגיה מצד אחד והמחלקה לסוציולוגיה-אנתרופולוגיה מצד שני. תלמידי התוכנית לוקחים את כל קורסי החובה משתי מחלקות אלה, ויש להם חופש פעולה (תוך התחשבות באילוצי הרכבת מערכת שעות) ביחס לקורסי הבחירה. כלומר, תלמידי התוכנית יכולים להגדיל את מספר קורסי הבחירה שלהם בפסיכולוגיה, או בסוציולוגיה-אנתרופולוגיה, על-פי העדפתם. יש לזכור כי על מנת להמשיך לתואר שני בתחום מסוים ללא דרישות השלמה, יש לצבור 54 נקודות זכות (חובה+בחירה) באותו תחום. בעתיד מתוכננים קורסי בחירה ייחודיים לתוכנית, אשר יעסקו בנושאים בינתחומיים באופן אינטגרטיבי ובמתודולוגיה משולבת.

בתלמידי התוכנית מטפלת מזכירות מיוחדת שבה רכזת סטודנטית וראש תוכנית,
הממלא גם את תפקיד יו’ר ועדת ההוראה של התוכנית.

מסלולי הלימוד במחלקה למדעי ההתנהגות:

לימודים לתואר בוגר במדעי ההתנהגות במסלול חד-מחלקתי:
המחלקה למדעי ההתנהגות משלבת שלושה תחומי מדעים:
■ פסיכולוגיה
■ סוציולוגיה
■ אנתרופולוגיה

מחלקה אחת רב-תחומית, הוקמה על מנת לתמוך ולחזק את הרעיון שמבנה זה יאפשר לסטודנטים הלומדים במחלקה, יסוד מוצק בכל אחד משלושת התחומים. מעבר לכך מהלך זה מאפשר הפריה מקסימאלית של המחקרים במחלקה.
בהתאם לאידיאולוגיה זו, תלמידים הלומדים לתואר בוגר במחלקה, מודרכים בכל שלושת המדעים האקדמיים.

המשך לימודים לתוכנית החד-מחלקתית:
האופי הרב תחומי של המחלקה והבסיס האקדמי הרחב, מאפשר לבוגריה להמשיך את הלימודים לתואר מוסמך בכל האוניברסיטאות בארץ ובחו’ל בתחום הפסיכולוגיה, סוציולוגיה והאנתרופולוגיה.

לימודים לתואר בוגר במדעי ההתנהגות במסלול דו-מחלקתי בתחומים:
■ פסיכולוגיה
■ סוציולוגיה ואנתרופולוגיה

תכנית הלימודים במסלולים אלו תאפשר לתלמידים להתמקד במסלולים פסיכולוגיה או סוציולוגיה ואנתרופולוגיה כבר במהלך לימודיהם לתואר ראשון.

התעודה:
התואר אותו יקבלו בוגרי תכניות אלו יהיה תואר דו-מחלקתי במדעי ההתנהגות.

המשך לימודים לתוכנית הדו-מחלקתית:
בוגרי תכניות אלו יוכלו להמשיך לימודיהם לתואר שני במסלול אותו בחרו ללא השלמות, אך לא בתכנית לתואר מוסמך במסלול אחר.

תוכניות נוספות של המחלקה למדעי ההתנהגות:
בנוסף לקורסים הנלמדים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים, המחלקה אחראית ברמה האקדמית לתכניות מקבילות המתקיימות במכללות אקדמיות בנגב. דוגמא אחת לשיתוף פעולה עם המכללות היא תכנית לאנשי כוחות הביטחון שהתקיימה בשיתוף עם בית הספר לניהול, המחלקה לתעשייה וניהול והמחלקה לכלכלה.

תחומי הסמכה נוספים לתארים מתקדמים מהמועצה להשכלה גבוהה:
המועצה להשכלה גבוהה הסמיכה את המחלקה להעניק תארים מתקדמים, תארים המסועפים למגמות ותחומי משנה הכוללים:
■ פסיכולוגיה קוגניטיבית
■ פסיכולוגיה התפתחותית
■ נוירופסיכולוגיה
■ פסיכולוגיה קלינית
■ פסיכולוגיה חברתית
■ פסיכולוגיה במערכת החינוך
■ סוציולוגיה כללית
■ סוציולוגיה ארגונית
■ סוציולוגיה-פוליטיקה וממשל
■ אנתרופולוגיה

הסגל האקדמי במחלקה:
מורכב מבוגרים מאוניברסיטאות מצפון אמריקה, אירופה, כמו גם אוניברסיטאות בארץ כולל אוניברסיטת בן-גוריון בנגב עצמה. ההישגים המחקריים של החוקרים במחלקה משתקפים במאמרים רבים המתפרסמים בספרים, בז’ורנלים מדעיים בתפוצה בינלאומית וזוכים למענקי מחקר רבים.

כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת בן-גוריון בנגב


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649