המרכז האקדמי רופין

מוסמך (MA)בפסיכולוגיה קלינית גרונטולוגית

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי הנדסה
  • אזור גיאוגרפי:
     השרון - עמק חפר 4025000

תואר שני בפסיכולוגיה קלינית גרונטולוגית: בגרות מאוחרת וזִקנה

אודות:
תכנית מוסמך בפסיכולוגיה קלינית גרונטולוגית היא חדשנית ויחידה מסוגה בארץ ומבקשת להקנות לסטודנטים חוויית לימוד מושכת, מאתגרת, מעמיקה ומפרה. תכנית קלינית זו נמשכת שנתיים ומדגישה את גישת החיים ההתפתחותית של האדם המבוגר והמזדקן. מטרתה להקנות לסטודנטים ידע רב תיאורטי ומעשי בטיפול קליני כולל והטיפול באדם המבוגר והזקן, לרבות מיומנויות שימוש בכלי טיפול חדשניים. מדובר בשילוב ייחודי של פסיכולוגיה קלינית וגרונטולוגיה המאפשר לסטודנטים לגבש השקפת עולם הומניסטית וערכית על טבע האדם בכלל ועל האדם המבוגר והזקן בפרט.
התכנית מכשירה פסיכולוגים שיענו לצורכי המהפכה הדמוגרפית המאתגרת את החברה, את הרפואה ואת התרבות בתחומי בריאות הנפש, איכות החיים, רווחה והתפתחות מוצלחת ויצירתית. הביקוש לפסיכולוג בעל מיומנויות בתחומים אלה עולה בהתמדה, ואפשרויות התעסוקה של הפסיכולוג הקליני הגרונטולוגי בעמדות עשייה והנהגה הן מרובות ומגוונות.

מטרות התכנית:
להעמיק ולהעשיר את ידיעותיהם של הסטודנטים בתחום הפסיכולוגיה הקלינית, להעניק להם חוויית לימוד בעלת אופק רחב ולהקנות להם כלים מקצועיים ואקדמיים שישרתו אותם בשוק העבודה או בהמשך לימודיהם בתארים מתקדמים. ייחודה של התכנית בכך שהיא מדגישה את טווח החיים של האדם המבוגר והזקן וכוללת העמקה בתחום הפסיכולוגיה הקלינית בדגש על תיאוריה וטיפול בגילים אלה.
מלבד מיומנויות הליבה הקליניות בתחומי ההתפתחות הנורמטיבית והפסיכופתולוגית, פסיכודיאגנוסטיקה, ריאיון וטיפול קליני בסיסי, יירכשו הסטודנטים ידע ליישום מיומנויות אלה על אוכלוסיית הגיל השלישי. ידע נוסף ירכשו הסטודנטים גם בתחומי הפסיכופרמקולוגיה, מאפיינים קוגניטיביים של התפתחות המוח, השירותים לזקן בישראל, אתיקה מקצועית וקורסי בחירה בהם פסיכולוגיה חיובית, גישות נרטיביות והרחבות המתקיימות במסגרת הסמינר המחלקתי, בכנסים ובימי עיון. הלימודים כוללים עבודת גמר מחקרית בהנחיית אחד מאנשי הסגל. התכנית מעשירה את הידע המקצועי והאקדמי שישרת את הסטודנטים בכניסה לשוק העבודה, במהלך הקריירה ובהמשך לימודיהם לתארים מתקדמים. בוגרי התכנית יהיו הראשונים שיתפסו עמדות מנהיגותיות מקצועיות וחברתיות בפסיכולוגיה של המחצית השנייה של החיים.
התכנית כוללת 46 נקודות זכות.

פרקטיקום:
הפרקטיקום מתבצע בבתי החולים ובמרכזים הרפואיים לב השרון, שלוותה, שער מנשה, הלל יפה ואחרים. מקומות הפרקטיקום עשויים להשתנות מפעם לפעם.

עבודת גמר:
עבודת הגמר נכתבת על בסיס עבודת מחקר אמפירית בהיקף של עבודה סמינריונית מורחבת ובהדרכת איש סגל במהלך שנה א’ ושנה ב’. עבודת הגמר תימסר למנחה לא יאוחר מתחילת הסמסטר העוקב לסיום הלימודים.


תעודה:
תכנית הלימודים מקנה לבוגריה תואר מוסמך (MA) בפסיכולוגיה גרונטולוגית. התכנית מתוקצבת בידי הוועדה לתכנון ותקצוב (ות’ת) של המועצה להשכלה גבוהה, כמו באוניברסיטאות.

מתכונת הלימודים:
◄ משך הלימודים שנתיים אקדמיות (ארבעה סמסטרים)
◄ ארבעה-חמישה ימים בשבוע: שני ימי לימודים במרכז האקדמי רופין ועבודה קלינית במקומות הפרקטיקום.

תנאי קבלה:
◄ בעלי ציון 100 לפחות במבחן לתארים מתקדמים בפסיכולוגיה (מתא’ם).
◄ בעלי ממוצע של 88 לפחות בתואר בוגר בפסיכולוגיה או במסלול פסיכולוגיה בתואר בוגר במדעי ההתנהגות ממוסד מוכר בארץ או בחו’ל.
◄ מועמדים בעלי תואר בוגר בתחום שאינו פסיכולוגיה או מדעי ההתנהגות במסלול פסיכולוגיה – באחריותם לבדוק טרם ההרשמה אם מסלול ההשלמה לפסיכולוגיה שלמדו מאושר ברופין, וכן אם במסגרת התואר/מסלול ההשלמה למדו את כל קורסי הפסיכולוגיה הנדרשים לקבלה ברופין
◄ מועמדים מתאימים יוזמנו לראיון קבלה אישי

הערות
◄ הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.

ייחודיות:
◄ סמינר מחלקתי - מדי שבוע נערך סמינר מחקר שבו נפגשים סטודנטים, אנשי סגל ההוראה וחוקרים מרחבי הארץ. בין הנושאים הנדונים בסמינר: הצגות מקרה על ידי פסיכולוגים ומדריכים בכירים, הרצאות מאת סופרים ומרצים לפסיכולוגיה, הצגות התערבויות טיפוליות רלוונטיות עם אוכלוסיות מגוונות כגון ניצולי שואה, עבודה טיפולית עם אנשים לקראת מותם, טיפול וסיוע למשפחות, ועוד.
◄ התואר מקנה רווח מקצועי ואקדמי כפול - בוגריו הם פסיכולוגים קליניים מוסמכים ונוסף על כך באמתחתם הכשרה ייעודית לטיפול בקבוצת גיל בעלת צרכים ספציפיים.
◄ רב-תרבותיות ומעורבות בקהילה - המרכז האקדמי רופין חרט על דגלו את ערכי החברה והקהילה, והפקולטה רואה בפסיכולוג חלק מהקהילה הרב-תרבותית שהוא פועל בתוכה ומבקש לעצבו ברוח זו. בזכות המכון לחקר ההגירה והשילוב החברתי, הפועל ברופין מאז 2005 (היחיד מסוגו בישראל) נחשפים הסטודנטים למחקרים בקרב בני גיל השלישי, ניצולי שואה, ועולים מרקע תרבותי מגוון.
◄ כנסים וימי עיון - מדי שנה נערכים כנסים, ימי עיון והרצאות אורח הרלוונטיים לנושאי הלימודים– גישת טווח חיים, האדם, סביבתו והחברה, הבריאות הנפשית והיצירתיות בגיל הבגרות המאוחרת, ועוד.
◄ אינטר-דיסציפלינריות - בפקולטה למדעי החברה והקהילה של המרכז האקדמי רופין, פועלות שתי תכניות מוסמך נוספות: מוסמך MA בפסיכולגיה קלינית ומוסך MA בהגירה ושילוב חברתי. בנוסף פועלת בו שלוש תכניות לימודים לתואר בוגר: עבודה סוציאלית, מדעי התנהגות וסיעוד. תצריף מגוון זה של מסלולי לימוד, מאפשר שיתופי פעולה קהילתיים ומהווה אבן שואבת לסגל אקדמי מוכשר ויוצא דופן החושף את הסטודנטים למחקר עדכני ולתכנים אקדמיים מגוונים במדעי החברה והקהילה.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות מוסמך (MA) בפסיכולוגיה קלינית גרונטולוגית

כל מסלולי הלימוד של  המרכז האקדמי רופין


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649