המכללה האקדמית הדסה ירושלים - מסלול אקדמי

תואר שני במדעי המחשב

  • סוג הלימודים במוסד:
     מכינות/פסיכומטרי/בגרויות
  • אזור גיאוגרפי:
     ירושלים והסביבה - רחוב הנביאים 37 ירושלים

אודות:
ההיי-טק הישראלי, נמצא בהתפתחות מתמדת וזקוק לאנשי מקצוע מעולים בתחומים "החמים", למובילי דרך ולמנהיגים טכנולוגיים. המכללה האקדמית הדסה, שמה לה כיעד להצעיד את הלומדים בה, לתפקידי מפתח בתעשיות הטכנולוגיות המתקדמות ולפיכך גאה להציג בפניכם, בוגרי תארים ראשונים במקצועות טכנולוגיים, את התואר השני במדעי המחשב.

תכנית הלימודים לתואר שני במדעי המחשב מורכבת ממגוון רחב של נושאים בתחומי התוכנה, החומרה, המערכות וכוללת התמחות בביג דאטה ולמידת מכונה
אשר כל אלו מקנים לבוגרים את הידע והכלים המקצועיים הדרושים להם על מנת להתקדם לתפקידי ניהול והובלת צוותי פיתוח בתחומים חדשניים, הניצבים בחזית הטכנולוגיה.

התמחות בביג דאטה ולמידת מכונה
בהתמחות זו תהיו חלק ממהפכה טכנולוגית של מדע הנתונים ותשדרגו את עצמכם מבחינה מקצועית והתמחות ב-Big data ו-Machine learning.

נתונים ותבניות – Data and patterns
זיהוי תבניות מתוך נתונים מאפשר לזהות מגמות, לתאר השפעות במערכות מורכבות, ולבסס הבנה רבה יותר של העולם.
רבות מן המערכות המורכבות בימינו הן תוצר התרבות ומעשי ידי אדם. קחו לדוגמה את הכלכלה העולמית – רשת סבוכה להפליא של אנשים, סחורות, חוקים, גופים, חברות ומדינות.

במערכות מורכבות כאלה, הכוללות כמות רבה של ישויות ויחסי גומלין סבוכים, המידע והנתונים הופכים להיות משאב עיקרי ובעל חשיבות עליונה. חשיבות המידע כה חזקה עד כי לאחרונה נטבעה האימרה "Data is the new oil"

ביג דאטה (Big Data)
ביג דאטה (Big data), בעברית "נתוני עתק", הוא מונח העוסק בנתונים רבים. מאפייני נתוני עתק הם נפח נתונים עצום, קצב יצירת נתונים אדיר, מהירות הגעת נתונים גדולה, גיוון רב של הנתונים (במקורות מהם מגיעים, בשיטות הארגון או העדרן, ובסוגי הנתונים), ואמינות נתונים משתנה ולא מובטחת.

למידת מכונה (Machine learning)
התחום Machine learning נקרא בעברית "למידת מכונה" או "מערכות לומדות". התחום עוסק בהסקת מידע מנתונים בצורה אוטומטית, תוך שיפור הביצועים בעזרת אלגוריתמי למידה. המוטיבציה של התחום היא לאפשר למחשבים להשתפר בפתרון משימות, ללא תכנות מפורש של הפתרון.

Machine learning הוא אחד מן התחומים העיקריים והמתפתחים ביותר בתוך התחום הרחב יותר של Artificial intelligence (בינה מלאכותית). החברות הגדולות דוגמת Google, Facebook, Amazon, IBM, Apple, Microsoft משקיעות הון בתחום ועוסקות בו במחקר פעיל ובקנה מידה גדול.

בשנים האחרונות הודגם שלא רק שמכונות יכולות ללמוד, אלא שזהו כלי חיוני מאין כמוהו לטיפול בבעיות סבוכות ובגודש המידע המציף אותנו. מערכות אוטומטיות הלומדות לזהות דפוסים משמשות כיום מרכיב חשוב במגוון רב של תחומים וישומים והצפי הוא לגידול ניכר.

לדוגמא, בתחום הראייה הממוחשבת ההצלחות של השנים האחרונות בזיהוי אוביקטים וניתוח אוטומטי של תמונות, נובעות כולן משימוש בטכנולוגיות למידה חדשניות, ובעיקר למידה עמוקה (Deep learning). חברת מובילאיי, המפתחת כלי רכב אוטונומיים ומתמחה בראייה ממוחשבת נוקטת באותה אסטרטגיה. החברה עוסקת כיום בצורה אינטנסיבית במחקר ופיתוח הקשורים לרשתות נוירונים בכלל וללמידה עמוקה בפרט.

האתגר שמציבים נתוני עתק מחייב פיתוח ושימוש בכלים יחודיים. אלה כוללים תשתיות של תוכנה וחומרה המסוגלים לעמוד בנפחי האחסון האדירים ובדרישות העיבוד העצומות. בנוסף נדרשים כלים רבי עוצמה למציאת תבניות וניתוח של הנתונים הרבים. על כן קיים חיבור טבעי לשיטות מתחום האינטיליגנציה המלאכותית דוגמת למידת מכונה.

למי מיועד?
מסלול לימודים לקראת תואר מוסמך במדעי המחשב המיועד לבעלי תואר בוגר במדעי המחשב או בתחום מדעי או הנדסי קרוב.

משך הלימודים המתוכנן במסלול זה הוא בין שנתיים (ארבעה סמסטרים) לבין ארבע שנים (שמונה סמסטרים). תוכנית הלימודים במסלול זה נבנית באופן המאפשר לאנשים העובדים בתחומי המחשבים לשלבה עם עבודתם. מסלול זה כולל קורסי חובה, קורסי בחירה, סמינר, פרויקט גמר מחקרי ובחינת גמר מקיפה בסיום הלימודים.

תכנית המוסמך מיועדת גם לבעלי תואר בוגר במקצוע מדעי או הנדסי שאינו מדעי-המחשב או הנדסת-תכנה אשר מעוניינים לעשות הסבה למדעי המחשב, ולהשתלב באופן זה בתעשיית ההיי-טק. תלמידים אלה ידרשו להשלים נושאים אותם הם לא למדו בבוגר (בעיקר בתחומים: תכנות מתקדם, תיאוריה של מדעי המחשב), משך ההשלמה, והאופן בו יערכו לימודי ההשלמה יתואם עם כל תלמיד באופן אישי. התלמידים המשלימים את לימודיהם לתואר מוסמך, כמו גם כאלה הלומדים לתואר מוסמך, נהנים מליווי צמוד, ותמיכה אישית מצד סגל התכנית, על מנת לסייע להם להצליח בלימודים בצורה הטובה ביותר והמהירה ביותר המתאימה למצבם.


כל מסלולי הלימוד של  המכללה האקדמית הדסה ירושלים - מסלול אקדמי


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649