המרכז האקדמי רופין

M.Sc תואר שני מחקרי במדעי הים

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי הנדסה
  • אזור גיאוגרפי:
     השרון - עמק חפר 4025000

תואר הכולל תזה

אודות:
האוקיינוסים הם כשני שלישים משטח כדור הארץ וההערכה היא כי רוב המינים החיים באוקיינוסים עוד לא התגלו נחקרו. לאוקיינוסים תפקיד חשוב בויסות מערכת האקלים, בתהליכים ביו-גיאוכימיים ובמחזור החומר. לימודי המוסמך המחקרי במדעי הים מתמקדים בהבנת התהליכים הביולוגיים, הפיזיקליים והאקולוגיים באוקיינוסים ובחקר ההשפעות האנושיות על האורגניזמים, האוכלוסיות, החברות והמערכות הביולוגיות באוקיינוסים בכלל ובים התיכון בפרט. כמו כן, מתקיימים מחקרים ביו-רפואיים תוך שימוש בבעלי חיים ימיים כחיות מודל.
בשל מורכבותם וחשיבותם הרבה, חקר האוקיינוסים דורש מבט רב-תחומי. הלימודים למוסמך מספקים את הכלים הנחוצים למחקרים מורכבים, כגון יחסי הגומלין בין אורגניזמים לסביבתם הביוטית והא-ביוטית בסביבה הימית, דינמיקה של אוכלוסיות וחברות אקולוגיות במרחב ובזמן, מגוון המינים והגורמים שמשפיעים על מגוון זה וההשלכות היישומיות של כלל הגורמים הללו על הממשק שבין המערכות הימיות ושמירת טבע בסביבה הימית.

תכנית הלימודים:
תכנית הלימודים מקנה לסטודנטים רקע מדעי רחב במדעי הים, מעבר למקצוע המסוים הקשור לתחום ההתמחות. קשת התחומים כוללת אוקיאנוגרפיה ביולוגית, אקולוגיה וביולוגיה ימית, אוקיאנוגרפיה כימית, אוקיאנוגרפיה פיזיקלית, גיאולוגיה ימית, חקלאות ימית, שימור הסביבה הימית וגנומיקה ואקולוגיה של אוכלוסיות ימיות. מערך ההוראה מתבסס על חוקרים מהפקולטה למדעי הים ועל מרצים מהאוניברסיטאות.
הלומדים בתכנית יערכו עבודות ניסוייות בשדה ובמעבדה, בשילוב רב-תחומי של גישות, ויבצעו עבודות תיאורטיות וניסוייות המבוססות על כלים אנליטיים, סטטיסטיים וחישוביים. הם ישתמשו בטכנולוגיות מתקדמות של כלים ביו-מולקולריים, אופטיים ואקוסטיים, אמצעי חישה מרחוק ומערכות GIS.

קהל היעד:
בעלי תואר ראשון במדעי הים, במדעי החיים, במדעי הסביבה, בגיאוגרפיה ובגיאולוגיה המעוניינים לערוך מחקר מתקדם בתחום מדעי הים.

ייחודיות התכנית:
תכנית הלימודים לתואר הינה רב תחומית, ומאפשרת השכלה עמוקה ורחבה.
התכנית פותחת בפני הבוגרים אפשרות אקדמית ולוגיסטית להכשרה מדעית ומקצועית בתחום חשוב ומרתק כמו הים. הביקוש לעוסקים בתחום הימי נמצא בעלייה מתמדת בארץ ובעולם, ובישראל זוהי תכנית המוסמך היחידה והראשונה בתחום.

עבודת התזה:
עבודת התזה נערכת במעבדות הפקולטה למדעי הים, הכוללות מעבדת מחקרי שדה אקולוגיים, מעבדה ביולוגית, כימית ומולקולרית, חומרי טבע ומעבדת מי ים זורמים. המחקר נעשה בהנחיית חבר סגל בכיר ונושאו ייקבע בהתייעצות עם המנחה. עבודת המחקר תתפרש על פני שתי שנות הלימוד והיא יכולה לשמש בסיס למחקר המשך בדוקטורט באחת האוניברסיטאות.

תשתית הוראה ומעבדות מחקר ימי מתקדם:
לרשות הפקולטה עומדות שש מעבדות, כולל מעבדה ייחודית לתאר השני, כלי שיט, ציוד דיגום וניטור, ספינת מחקר ימי וגישה ישירה לים התיכון. המעבדות כוללות מעבדות בביולוגיה וגנטיקה מולקולריות, מעבדות לביוטכנולוגיה, לכימיה, לביולוגיה ולמיקרוביולוגיה, מעבדה לחומרי טבע מן הים ויחידה בת-קיימא לגידול דגים טרנסגניים המיועדת למחקרים מתקדמים במדעי הים, מדעי החיים ורפואה. כמו כן קיימות בפקולטה מעבדות מי ים זורמים לחקר הים, הכוללות ציוד מתקדם המאפשר הוראה ומחקר של נושאי הים ברמה האקדמית הגבוהה ביותר.
לרשות התלמידים והחוקרים עומדת גם ספינת מחקר משוכללת, Explorer Mediterranean המשמשת ללימודי אוקיינוגרפיה וביולוגיה ימית. הספינה היא רכושה של עמותת אקו-אושן Ecoocean) העוסקת בהוראת מדעי הים ובחינוך של נוער ואקדמיה. העמותה מעמידה את הספינה לרשות מוסדות המחקר וההוראה בישראל.

השתלבות בשוק העבודה ובלימודי דוקטורט:
מוסמכי התכנית אוחזים בידע ובניסיון הנחוץ למחקר דוקטורט בתחום מדעי הים. הם יכולים להשתלב כחוקרים במעבדות מחקר ושירות בגופים ממשלתיים העוסקים בפרויקטים לאומיים ובינלאומיים של שיקום הים התיכון, ניטורו, טיפול בו ותכנון בתחומים הנוגעים לו – נושאים שכיום, עם פיתוח שדות הגז התת-ימיים, יש להם חשיבות עליונה. נוסף על כך יכולים המוסמכים להשתלב באקדמיה ובמסגרות הוראה וחינוך בנושאי מדעי הים, ובתעשייה בתחומים מתפתחים כגון אנרגיה ירוקה, חקלאות ימית, דלק מאצות, מוצרי טבע ותרופות מייצורי ים.

תעודה:
מוסמך M.SC במדעי הים.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות M.Sc תואר שני מחקרי במדעי הים במרכז האקדמי רופין.


כל מסלולי הלימוד של  המרכז האקדמי רופין


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649