אוניברסיטת אריאל בשומרון - תארים מתקדמים

תואר שני במורשת ישראל

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר שני
  • אזור גיאוגרפי:
      - שומרון

תכנית הלימודים:
מורשת ישראל מאפשרת להבין באופן מעמיק ויסודי את המציאות הישראלית, את שורשיה ואת אופייה של מדינת ישראל כמדינה ציונית, יהודית ודמוקרטית. באוניברסיטאות קיימים לימודי מורשת ישראל במגוון מחלקות, כאשר כל מחלקה מתמקדת באחת מהדיסציפלינות: מקרא וארכיאולוגיה, ספרות ואומנות יהודית, פילוסופיה יהודית, תלמוד, היסטוריה של עם ישראל, לימודי ארץ ישראל וציונות.
המועצה להשכלה גבוהה אישרה את פתיחת לימודי התואר השני בשנת 2010, ובאוקטובר באותה השנה החלו הלימודים. יתרונה של התכנית לתואר שני במורשת ישראל באוניברסיטת אריאל הוא שילוב של מגוון תחומים בתכנית הלימודים ולא בדיסציפלינה אחת. המחלקה עוסקת בהוראת מקרא וארכאולוגיה, פילוסופיה יהודית, ארץ ישראל, ספרות עברית ואומנות יהודית, ותולדות עם ישראל בזמן החדש וציונות.

התכנית מייצגת את התפיסה על-פיה הוקמה אוניברסיטת אריאל, שבין עיקריה: הפצת רוח חדשה באקדמיה הנובעת מתוך מורשת ישראל, על תרבותה ושורשיה, והקנייתה לסטודנטים. חזון התכנית הוא יצירת מרכז לאומי וזהות ציונית, והקמת במת תרבות בלב השומרון בנוסף לעיסוק האקדמי והמחקרי בתחומים השונים של מדעי היהדות. התכנית כוללת קורסים מגוונים המתמקדים בהיסטוריה ובתרבות של העם היהודי במרכזים השונים, תנועות וזרמים, תהליכים היסטוריים וחברתיים שהתחוללו במרוצת הדורות. הקורסים המתודולוגיים מקנים לסטודנטים ידע נרחב בשיטות המחקר ובביבליוגרפיה ומכשירים אותם לכדי מצוינות מחקרית. תכנית הלימודים פרושה על פני שנתיים. התכנית בנויה במתכונת של שיעורים סמסטריאליים וסמינריונים שנתיים.
התכנית מאפשרת ללמוד במסלול ללא כתיבת תזה ובמסלול עם כתיבת תזה באחד האשכולות תוך הנחיה אישית וצמודה. הסטודנטים נחשפים ללימוד והנחיה אצל מרצים וחוקרים ידועים.
מסטודנטים מחוץ לארץ הבאים ללמוד תואר שני נדרשת יכולת קריאה טובה בעברית.


* למורים- משרד החינוך מכיר למורים בתואר השני במורשת ישראל לצורך מענקי שעות והחזרי שכר לימוד.

קהל היעד:
◄ מורים – התוכנית תכשיר מורים במורשת ישראל באחד האשכולות.
◄ אנשי חינוך ועובדי ציבור המעוניינים להשתלם ולפעול במסגרות לא פורמאליות כמו: מדריכים בתנועות נוער, מדריכים במתנ"סים והרואים ייעוד בעיסוק כשליחי עלייה בקהילות ישראל בתפוצות.
◄ אוכלוסייה צעירה או בוגרת, המעוניינת לרכוש השכלה מעמיקה במורשת ישראל.
◄ סטודנטים וסטודנטיות מחוץ לארץ הרוצים ללמוד לימודי תואר שני בארץ, וליהנות מהחוויות הייחודיות של חיים וטיולים בארץ המשולבים עם לימודים.

אשכולות הלימוד במחלקה:
תכנית הלימודים מתמקדת בתחומי מדעי הרוח ומאפשרת בחירה של אחד מבין ארבעת אשכולות ההתמחות:
◄ ציונות, ארץ ישראל ועם ישראל
◄ פילוסופיה יהודית ותלמוד
◄ ספרות עברית ואומנויות יהודיות
◄ מקרא וארכיאולוגיה

אפשרויות תעסוקה והמשך לימודים:
בוגרי לימודי תואר שני במורשת ישראל יוכלו לעסוק בעבודות הוראה ובהדרכה במערכת החינוך הבלתי פורמאליות, כמו גם כמדריכים במוזיאונים ואתרי ארכאולוגיה ומורשת. במקביל, יוכלו הבוגרים, להשתלב במחקר באוניברסיטאות או במכוני מחקר העוסקים במורשת ישראל ולהמשיל ללימודי תואר שלישי (דוקטורט) בתחומי מורשת ישראל, פילוסופיה יהודית ועוד.

◄ ניתן ללמוד במסלול עם תזה וללא תזה.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תואר שני במורשת ישראל


כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת אריאל בשומרון - תארים מתקדמים


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649