ספיר - המרכז ללימודי חוץ והמשך

ניהול ופיתוח קהילתי

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תעודה
  • אזור גיאוגרפי:
     באר שבע והדרום - נגב מערבי,שדרות

הכשרת מנהלים בקהילה ופיתוח מנהיגות במרחב הכפרי
בחסות המשרד לפיתוח הנגב והגליל המשרד לפיתוח הנגב והגליל והרשות לפיתוח הנגב

אודות:
על מנהל הקהילה מונחת אחריות רבה לפיתוח המערכת הקהילתית בהיבטים ותחומים רבים ויש לו השפעה רחבה ומשמעותית על חברי הקהילה והיישוב.
מיפוי תחומי העיסוק, התפקידים והאתגרים של מנהלי קהילות, מראה כי ישנם מאפיינים משותפים לניהול בקהילה במגזר הכפרי המבחינים אותם ממנהלים במגזרים אחרים.
ניהול בקהילה למעשה הוא אשכול של תחומי תוכן המשלב ידע ומיומנות של מנהל וגישה והבנה מהי קהילה וקהילתיות. מנהל בקהילה נדרש לכישורי ניהול כמו ביצוע מיטבי של משימות והשגת תוצאות, לצד כישורי מנהיגות כמו גיוס ורתימה של קהילה לאור חזון ויעוד, כל זאת בסביבה ארגונית ומגזרית ייחודית.
המציאות הייחודית בה פועלים מנהלי קהילה במגזר הכפרי כוללת ניהול משתף ודמוקרטי, הפעלת צוותים ופעילויות מבוססות מתנדבים, תהליכי שינוי והתאמה במרכיבים רבים, בעלי עניין רבים המחייבים ניהול שותפויות, גישור, קשיי מדידה והערכה, זיהוי פערים ואבחון צרכים בקהילה ועוד.
החזון והמטרות האסטרטגיות של ארגונים קהילתיים שונים מהותית מארגונים במגזרים אחרים, שוני הנובע הן מתפיסות העולם והמטרות החברתיות שמניעות קהילות, הן מהמבנה המשפטי ארגוני ציבורי שלהן והן ממאפיינים שקשורים במשאב וההון האנושי בקהילות.

על הקורס:
◄ לאור ההבנה והמודעות לייחודיות שבניהול קהילות במגזר הכפרי, נבנה קורס זה לפיתוח מנהלים בקהילות במגזר הכפרי, הכשרה שמטרתה לפתח מודעות, תפיסה וכלים יישומיים לקידום מנהלי קהילות ופיתוח עתודה ניהולית.
◄ על בסיס תהליך של אבחון וניתוח מרכיבי תפקיד מנהלי קהילה במגזר הכפרי, אופיינו תחומי ליבה, משימות מרכזיות, ממשקים וזיקות ומופו שישה תחומי תוכן עיקריים שגובשו לאשכולות לימוד המרכיבות את סילבוס הקורס.

מקום הלימודים:
המכללה האקדמית ספיר

תעודת הסמכה:
לבוגרי תוכנית הלימודים אשר יעמדו בדרישות לימודים תוענק תעודת ניהול ופיתוח קהילתי מטעם מכללת ספיר - המרכז ללימודי חוץ והמשך.

ייחודיות הלימודים בספיר:
◄ פיתוח התוכנית מתבסס על מצבי התפקיד וניתוח העיסוק של מנהל קהילה. מתוכם נגזרו המיומנויות הנדרשות תוך שילוב של רקע תיאורטי תומך. כל אלו מאפשרים תוכנית מבוססת למידה מתוך חוויה ומתוך חיבור בלתי נפרד לעשייה.
◄ בתוכנית מלמדים יועצים קהילתיים וארגוניים בכירים המלווים תהליכים בקהילות וישובים ומרצים מומחים ממחלקות אקדמיות במכללת ספיר.
◄ התוכנית מיועדת להכשיר את המשתתפים להיות חלק ממנהלי קהילה מקצועיים המחוברים לאתגרי הקהילות בנגב והדרום.
◄ מכללת ספיר היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. עובדה זו מקנה יתרון לתלמידים המקבלים שירותים אקדמיים ופיסיים ברמה אוניברסיטאית ופותחת בפניהם את האפשרות ללמוד ברמה גבוהה ביותר .
◄ התוכנית זכתה להכרה אקדמית מהמחלקה למנהל ומדיניות ציבורית במכללת ספיר.

תעסוקה:
בוגרי המסלול יוכלו להשתלב כמנהלים בקהילה במגזר הכפרי ובכלל זה: קיבוצים, מושבים, יישובים קהילתיים, מנהלי מחלקות או אגפים במועצות אזוריות, עמותות, אגודות ומלכרי"ם.

שותפים לפיתוח התכנית:
◄ ההסתדרות הציונית העולמית
◄ החטיבה להתיישבות
◄ ההסתדרות הציונית העולמית
◄ ומעברים - מרכז תעסוקה למגזר הכפרי

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות ניהול ופיתוח קהילתי


קהל יעד:
◄ מנהלי קהילה, מזכירי ישובים, ראשי וחברי וועדים מקומיים ומזכירויות, רכזי צמיחה דמוגראפית, רכזי משאבי אנוש, עתודה ניהולית, פעילים חברתיים, מנהלים במגזר השלישי ובמועצות אזוריות
◄ סטודנטים שנה ב’ ו-ג’, הלומדים B.A במנהל ומדיניות ציבורית, הרואים עצמם משתלבים בניהול חברתי/קהילתי.

תנאי קבלה:
◄ הגשת מועמדות ללימודים באמצעות טופס רישום וקורות חיים.
◄ ועדת קבלה, אשר תנוהל על ידי מנהלי התוכנית.
◄ המכללה תאשר קבלת מועמדים על פי המלצות ועדת הקבלה.

מתכונת הלימודים:
120 שעות לימוד אקדמיות, 24 מפגשים חד שבועיים בין השעות 14:00-18:00

שיטות לימוד:
הלימודים ישלבו התנסות מעשית וידע מתוך ניסיון מצטבר מהשטח, בשילוב סדנאות, דיונים פתוחים, ניתוחי אירוע Case Study ,פאנל מומחים וממלאי תפקידים במועצות ובישובים ומרצים אורחים החוקרים את ההתיישבות הכפרית ברמה האזורית והלאומית.

כל מסלולי הלימוד של  ספיר - המרכז ללימודי חוץ והמשך


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649