אוניברסיטת אריאל בשומרון - תואר אקדמי

תואר ראשון מדעי הכימיה

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי הנדסה ,לימודי טכנאים / הנדסאים ,לימודי תעודה
  • אזור גיאוגרפי:
      - שומרון

תכנית הלימודים:
מדע הכימיה הוא מדע החומר והשינויים המתחוללים בו. עולם הכימיה כולל את כל הגופים הסובבים אותנו - את האדמה עליה אנו הולכים, את המזון אותו אנחנו אוכלים, את רקמות גופנו ואת הצורן שאנו משתמשים בו לבניית מחשבים, יסודם של כל הדברים שבהם אנחנו נוגעים, טועמים, מריחים ואפילו שומעים, במדעי הכימיה. ככל שניטיב לדעת כימיה כך נוכל להבין יותר טוב את עולמנו ולשפר את סביבתנו. תחום הכימיה מתפרס וכולל בתוכו מספר רב של תת-תחומים ועובדה זו ממקמת את הכימיה כמדע מרכזי ומגשר בין כל המדעים המדויקים האחרים: מתמטיקה, פיסיקה וביולוגיה.

יתרונות הלימודים באריאל:
◄ מטרת המחלקה למדעי הכימיה באוניברסיטת אריאל היא להעניק לסטודנטים הבנה מעמיקה ורחבה בתחומי הכימיה השונים ועידוד חשיבה יצירתית ועצמאית וזאת על מנת לייצר דור חדש של חוקרים בתחום.
◄ התחומים המדעיים הנחקרים במחלקה מרובים ומגוונים ומשקפים את קדמת המדע: כימיה ירוקה, ננו-כימיה, אנרגיה מתחדשת, פיתוח תרופות וטיפולים ממוקדים, כימיה ביו-פיזיקלית ודיאגנוסטית, קטליזה תהליכית ואורגנו-מתכתית, סינתזות אורגניות ואי-אורגניות, מדע החומרים, כימיה ביו-אי-אורגנית וביו-אורגנית, אלקטרוכימיה, חישובים קוונטים-מכאניים, דינמיקה מולקולרית. כמו כן מסלול הכימיה הירוקה באוניברסיטת אריאל הוא ייחודי בתחומו בארץ.
◄ הלימודים בתואר משלבים פעילות במעבדות מתקדמות בעלות ציוד חדיש ומשוכלל, לדוגמא: המעבדה לכימיה רפואית, המעבדה לאלקטרו-כימיה, מעבדות לחומרים מתקדמים, מעבדות לכימיה תיאורטית ועוד.
◄ במחלקה למדעי הכימיה באריאל משלבים שאיפה למצוינות יחד עם יחס אישי שיבטיח מיצוי יכולותיו של כל סטודנט.

מסלולי הלימוד:
תכנית הלימודים לתואר במדעי הכימיה מקיפה ומאפשרת לסטודנטים להיכנס לעולם הכימיה על כל היבטיו. התכנית כוללת קורסי יסוד במקצועות: מדעי יסוד בכימיה, ביולוגיה, פיזיקה, מדעי מחשב ומתמטיקה. כל קורסי היסוד מרוכזים בשלושת הסמסטרים הראשונים ללימודים ובהמשך לומדים הסטודנטים קורסים מתקדמים ששונים ממסלול למסלול.
מסלול אנליזה פרמצבטית - מסלול לימודים חדשני, בשיתוף פעולה עם טבע, חברת תרופות גלובאלית מובילה בגנריקה ותרופות ייחודיות, המאפשר לך להיות שותף בפיתוח תרופות העתיד. מטרת המסלול היא להכשיר עובדים בתחום האנליזה תרכובות (כימיה אנליטית) בחברות תרופות. סטודנטים בוגרי מסלול זה יוכלו בקלות להשתלב בתעשיית התרופות, המזון וגם במפעלים אחרים בתחום, המצריכים ידע ייחודי זה. טבע מעניקה מלגות לימודים למתאימים וכן אפשרות להצטרף לשורותיה. בעולם קיימת דרישה הולכת וגדלה לתחום וזוהי התכנית האקדמית הראשונה בישראל הנותנת מענה ספציפי לצורכי התעשייה.
מסלול מדעי הכימיה - במסלול זה נחשף הסטודנט לכל תחומי הכימיה, הוא לומד קורסים מתקדמים בכימיה אורגנית, אי-אורגנית, תיאורטית, פיסיקלית, אנליטית ובביוכימיה.
בוגרי מסלול זה יוכלו להשתלב בעתיד בכל אחד מתחומי הכימיה.
מסלול כימיה פורנזית - המדע הפורנזי בהגדרתו הפשוטה הוא שימוש בשיטות מדעיות מכל התחומים על מנת לפענח פשעים ולהמציא ראיות מוצקות לבית המשפט. הכימיה הפורנזית מאפשרת זיהוי סמים, תרופות, רעלים וחומרי נפץ, גילוי זיופים ומחיקות, שחזור מסמכים שנשחתו, זיהוי והשוואה של צבעים, סיבים, חומרי מבנה ופולימרים, גילוי טביעות אצבע סמויות, חקירת הצתות, וכמובן, זיהוי והשוואה של DNA. אוניברסיטת אריאל היא היחידה בארץ המאפשרת התמחות של כימיה פורנזית במסגרת לימודי התואר.
מסלול כימיה ירוקה – אנרגיה וסביבה- כימיה ירוקה הינו מסלול ייחודי לאוניברסיטת אריאל, המציע לימודים בתחום כימיה של אנרגיה מתחדשת, כבר בתואר הראשון. מסלול לימודים זה שם דגש על התמחות בנושאי אנרגיה ואיכות הסביבה (cleantech), בהקשרים כימיים. הלימודים מתמקדים בכימיה סביבתית (החור באוזון, אפקט החממה וכדומה), שיטות אנליטיות לקביעת רמות זיהום בסביבה, מעבדות מאובזרות במכשור אנליטי לבדיקות סביבתיות כימיות, פרויקט סביבתי, ובחינת הקשר בין אנרגיה לסביבה.
האתגר המרכזי העומד בפני העולם כיום הוא מציאת חומרים שיסייעו להמיר אנרגיה ממקורות מתחדשים כמו אנרגיית השמש, אנרגיה גאוטרמית, רוח וביומסות, כדי לעמוד בדרישה המתעצמת לאנרגיה לא מזהמת. לאור זאת, יזכו בוגרי המסלול בידע וכישורים להשתלבות במחקר ופיתוח של חומרים מתקדמים לצבירת אנרגיה.
מסלול כימיה רפואית - מסלול כימיה רפואית תוכנן במיוחד בכדי לענות על צרכי תעשיית התרופות. המסלול חושף את הסטודנטים לתחומים מדעיים כגון: כימיה (בעיקר כימיה אורגנית סינתטית), פרמקולוגיה והתמחויות בביולוגיה. הבנה מעמיקה במדעים אלה, מאפשרת למתכנני התרופות להציע מבנים כימיים שיובילו את התרופה ליעדה בצורה הסלקטיבית והנכונה. המסלול כולל התנסות מעבדתית נרחבת ב’מעבדה בכימיה רפואית’. המעבדה מקנה כלים מדעיים ותעשייתיים כמקובל לעובדי מחקר בתעשייה פארמצנטית. בנוסף, הלימודים במעבדה זו כוללים שיטות סינתזה רב-שלבית של תרופות אמתיות, עיבוד, ניקוי ובידוד תוצרים נקיים באמצעות מיטב הציוד שעומד לרשותם. זיהוי ופיענוח מבנה של חומרי ביניים ותוצר סופי נעשית ע"י שיטות ספקטרליות מתקדמות ומגוונות.
התואר מקנה את היסודות בכימיה רפואית, כולל התנסות מעשית, שיאפשרו המשך לימודים לתואר שני בפיתוח תרופות והבנת מנגנוני פעולתן בתחום הפרמקולוגיה, התכנון והפיתוח של תרופות, רוקחות ועוד.

אפשרויות תעסוקה והמשך לימודים:
◄ בוגרי המחלקות משתלבים בתעסוקה בתפקידים מגוונים במפעלי תשלובת כימית, כמפקחים על צוותי ייצור, בתעשייה התרופות, כמפתחים בתעשיית ההייטק והביוטכנולוגיה, כמתכננים בענף הקלינטק ובתחום האנרגיה המתחדשת ועוד, כאשר אנו מעודדים את הטובים שבהם להמשיך ללימודים מתקדמים ולהתמקד במחקר.
◄ התעשייה הכימית בישראל תורמת תרומה אדירה לכלכלת המדינה. מגוון רחב של מוצרים מיוצרים בארץ על ידי כ-450 מפעלים קטנים וגדולים. היא מתרכזת ביצור מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה בעזרת כוח אדם מיומן ומקצועי והיא מהמתקדמות בעולם.
◄ בוגרי המחלקה ממשיכים לתואר שני בכימיה באוניברסיטת אריאל או במיטב האוניברסיטאות בארץ ובעולם.
◄ אוניברסיטת אריאל מציעה לימודים בתחום כימיה של אנרגיה מתחדשת כבר בתואר הראשון.
◄ ניתן לשלב את הלימודים עם לימודי תעודת הוראה בכימיה.

משך הלימודים:
3 שנים.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תואר ראשון מדעי הכימיה


כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת אריאל בשומרון - תואר אקדמי


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649