אוניברסיטת אריאל בשומרון - תואר אקדמי

תואר ראשון הנדסת כימיה

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי הנדסה ,לימודי טכנאים / הנדסאים ,לימודי תעודה
  • אזור גיאוגרפי:
      - שומרון

אודות:
תכנית הלימודים מכשירה את הסטודנטים להכיר את תכונות החומרים השונים כדי שיוכלו לנצלם לצורך פעילויות הייצור השונות בתעשיות, להבין את התהליך שחומרים עוברים בדרכם להפוך למוצרים ולחומרי גלם חיוניים המניבים רווחים כלכליים, ולעסוק במחקר ופיתוח של מגוון חומרים ובהתאמתם לשלבי פיתוח המוצר או הייצור.

תוכנית הלימודים כוללת:
◄ קורסים בהנדסה כימית
◄ ניהול בטיחות למהנדסי כימיה וביוטכנולוגיה
◄ דינמיקה ובקרת תהליכים
◄ כימיה פיזיקלית
◄ כימיה של פולימרים
◄ מיקרוביולוגיה תעשייתית
◄ תרביות תאים
◄ פיזיקה
◄ חשמל
◄ כימיה אורגנית
◄ ועוד...

יתרונות הלימודים באריאל:
במחלקה להנדסה כימית באוניברסיטת אריאל קיימות שתי מגמות:
◄ ביו-טכנולוגיה וחומרים - המאפשרות להשתלב בתעשיית התרופות, בתחומי ההיי-טק, בפיתוח חומרים ותהליכי ייצורו.
◄ המשך לימודי תואר שני בהנדסה כימית.

בנוסף, המחלקה מקיימת שני מסלולים ייחודיים אשר מעניקים לסטודנט את ההזדמנות ללמוד מקצוע ייחודי בנוסף להכשרתו כמהנדס כימי:
◄ מסלול יין (פיתוח טכנולוגיות בתחום היין)
◄ מסלול טכנולוגיות מים (בו מכשירים את הסטודנטים אשר יתנו את המענה העתידי לפתרון בעיות מים) במסגרת מגמת ביו-טכנולוגיה.

תחומי ההתמחות במחלקה:
◄ ביוטכנולוגיה
◄ חומרים

הנדסת כימיה וביוטכנולוגיה:
הכשרת מהנדסים בעלי אוריינטציה יישומית בתחומי התכנון והתפעול בתעשייה הכימית והביו-טכנולוגית.
הלימודים מקנים רקע בכימיה, בביולוגיה ובביוטכנולוגיה, יכולת תכנון תהליכים ומתקנים בתחומים אלו, וטיפול בבעיות הסביבה תוך ניצול המוצרים השונים לצורכי האדם והסביבה.

הנדסת כימיה וחומרים:
תחום לימודים חדשני זה מכשיר מומחים בכימיה ובהנדסה של חומרים מגוונים. המגמה מדגישה במיוחד את תחום הכימיה ה"ירוקה" – שילוב של מדע החומרים עם הדרישות המודרניות לאיכות הסביבה בתעשיות השונות.
על המהנדס הכימי במגמת החומרים מוטלת האחריות לבחירה נכונה של החומרים המתאימים והנכונים ביותר לפתרון בעיות בתכנון מתקנים ומבנים שונים, תוך שימוש בידע על תכונותיהם והתנהגותם של חומרים.

אפשרויות תעסוקה והמשך לימודים:
במפעל הכימי – תהליכי הפקה וייצור תעשייתיים של מוצרים כימיים, ניהול מפעל ותשלובת כימית, פיקוח על צוות המפעיל מתקני ייצור, פיתוח תהליכי ייצור חדשניים של מוליכים למחצה לתעשיית המחשבים, ייעול תנאי הפעלת המפעל, וניתוח כדאיות כלכלית של מפעל כימי חדש.
בשוק האזרחי – הנדסה ביו־רפואית, פיתוח מקורות אנרגיה חדשים, התפלת מי ים, פתרון בעיות זיהום אוויר וזיהום מים, עיבוד תהליך כימי מעבדתי לפס ייצור בהתאם להתמחות, ייעוץ טכני ללקוחות המפעל, חקר שווקים לצורך החדרת מוצר חדש או למכירת מוצרי המפעל, והשתלבות במשרדי ייעוץ טכני והנדסי.

מסלול הנדסת בטיחות:
הכשרת מהנדסים בעלי ידע ורקע מתאים להתמודדות עם בעיות מורכבות של הקמת וניהול מערך לניהול בטיחות. התוכנית מעניקה תואר ראשון בהנדסת תעשיה וניהול יחד עם לימודי הנדסת בטיחות.

משך לימודים:
4 שנים.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות .B.Sc בהנדסת כימיה


תחומי ההתמחות במחלקה:
במחלקה להנדסת כימיה פועלות שתי מגמות: ביוטכנולוגיה וחומרים. בחירת מגמת הלימודים מעניקה לבוגרים הזדמנות להתמקד בנושאים ספציפיים ולצבור ניסיון רב בתחומים הרלוונטיים לתעשייה כיום.

הנדסת כימיה וביוטכנולוגיה:
מטרת לימודי ביוטכנולוגיה היא להכשיר מהנדסים בעלי אוריינטציה יישומית בתחומי התכנון והתפעול בתעשייה הכימית והביו-טכנולוגית. הלימודים מקנים רקע בכימיה, בביולוגיה ובביוטכנולוגיה, יכולת תכנון תהליכים ומתקנים בתחומים אלו, וטיפול בבעיות הסביבה תוך ניצול המוצרים השונים לצורכי האדם והסביבה. במסגרת לימודי ביו-טכנולוגיה באפשרות הסטודנט לבחור אחד משני מסלולים:
◄ מסלול טכנולוגיות מים - מיועד לסטודנטים המעוניינים להשתלב כמהנדסי כימיה בתחום הטיפול והספקת המים. מסיימי המסלול משתלבים בעבודה במשרדי ממשלה, בחברות ממשלתיות, בתאגידי מים וביוב ובחברות בינלאומיות.
◄ מסלול יין - מסלול ייחודי באוניברסיטת אריאל משלב לימוד לעומק של תחום הבוטניקה והאגרוטכניקה של כרם היין, טכנולוגיות הייצור של היין ותחומים נלווים. מטרת המסלול להכשיר מהנדסי כימיה וביוטכנולוגיה מומחים ליין, בעלי יכולת להשתלב ולקדם את תעשיית היין הישראלית להתמודד עם אתגרי העתיד. המסלול יכלול הכשרה מעשית ביקבים והכוונה לתחומי הפיתוח היצירתי בתחום היין.

תחומי עיסוק:
בוגרי הנדסת כימיה וביוטכנולוגיה משתלבים במגוון רחב של תפקידים:
◄ במפעל הכימי – תהליכי הפקה וייצור תעשייתיים של מוצרים כימיים, ניהול מפעל ותשלובת כימית, פיקוח על צוות המפעיל מתקני ייצור, פיתוח תהליכי ייצור חדשניים של מוליכים למחצה לתעשיית המחשבים, ייעול תנאי הפעלת המפעל, וניתוח כדאיות כלכלית של מפעל כימי חדש.
◄ בשוק האזרחי – הנדסה ביו־רפואית, פיתוח מקורות אנרגיה חדשים, התפלת מי ים, פתרון בעיות זיהום אוויר וזיהום מים, עיבוד תהליך כימי מעבדתי לפס ייצור בהתאם להתמחות, ייעוץ טכני ללקוחות המפעל, חקר שווקים לצורך החדרת מוצר חדש או למכירת מוצרי המפעל, והשתלבות במשרדי ייעוץ טכני והנדסי.

הנדסת כימיה וחומרים:
תחום לימודים חדשני זה מכשיר מומחים בכימיה ובהנדסה של חומרים מגוונים, כגון חומרים מתכתיים, מורכבים, פולימרים טבעיים וסינתטיים, זכוכיות וחומרים קרמיים. המגמה מדגישה במיוחד את תחום הכימיה ה’ירוקה’ – שילוב של מדע החומרים עם הדרישות המודרניות לאיכות הסביבה בתעשיות השונות. על המהנדס הכימי במגמת החומרים מוטלת האחריות לבחירה נכונה של החומרים המתאימים והנכונים ביותר לפתרון בעיות בתכנון מתקנים ומבנים שונים, תוך שימוש בידע על תכונותיהם והתנהגותם של חומרים. המסלול מבטיח הכנה ברמה העדכנית ביותר, תוך שימוש בשיטות ניסיוניות מתוחכמות ובסימולציות ממוחשבות.

תחומי עיסוק:
בוגרי הנדסת כימיה וחומרים משתלבים במגוון רחב של תעשיות בארץ ובחו’ל בתחום ייצור חומרים, עיבוד חומרים, בנייה, הנדסה אזרחית, ייצור ועיבוד חומרים פלסטיים, פיתוח מערכות, פרויקטים ביטחוניים וצבאיים ועוד. בוגרי התואר יוכלו להמשיך לתואר שני בהנדסה כימית באוניברסיטת אריאל או באוניברסיטאות אחרות בארץ ובעולם.

**קיימים מסלולי השלמה מקוצרים להנדסאים

כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת אריאל בשומרון - תואר אקדמי


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649