אוניברסיטת חיפה

תואר שני ושלישי בביולוגיה של האדם

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון
  • אזור גיאוגרפי:
     חיפה והסביבה - הר הכרמל, חיפה 31905

אודות:
מטרת הלימודים בחוג הינה להכשיר למחקר מדעי סטודנטים המעוניינים לחקור מנגנונים של מחלות, לקויות תפקוד, והתנהגות תקינה ולא תקינה באדם בהיבטים וכלים ביולוגיים, גנטיים, אקולוגיים והתפתחותיים. במסלול הלימודים מושם דגש על מחקר מנגנוני מחלות ספציפיות ותהליכי מחלה והחלמה אך גם על הבסיס הביולוגי לתפקוד תקין ולקויות ייחודיות. החוג מאפשר לסטודנטים להכשיר עצמם גם לחקר נושאים הנמצאים במוקד של דיסציפלינות לא ביולוגיות (כגון התנהגות חברתית, למידה, רכישת שפה) בהיבטים וכלים ביולוגיים.
חברי הסגל וקבוצות המחקר במחלקה מתמקדים בנושאים בעלי תמות משותפות: אינטראקציות בין תאים לרקמות (כבסיס לתפקוד בני אדם), הבנת המנגנונים הבסיסיים של מחלות (פאתו-פיזיולוגיה), ופיתוח דרכי טיפול ותרופות חדשות ע"י מניפולציה של תקשורת תאית ואינטראקצית תאים-רקמה. כווני מחקר אלו מתקשרים לחקר הסרטן, תקשורת תאית ואימונולוגיה, התפתחות ואריכות חיים, כמו גם לתפקוד פיזיולוגי נורמאלי ברמות מולקולאריות, בתזונה ובשינה. המחלקה לביולוגיה של האדם היא במרכז היוזמה של אוניברסיטת חיפה למחקר של אריכות ימים – רבות מקבוצות המחקר במחלקה חוקרות את התהליכים הביולוגיים בהזדקנות, אריכות ימים, והמחלות הנלוות להם.
כל חברי הסגל הינם חוקרים מובילים בתחומם. הסטודנטים שותפים למחקרים פורצי דרך ולפרסומים מדעיים בכתבי עת מובילים. אחוז גבוה מבוגרי התואר השני ממשיכים ללימודי תואר שלישי באוניברסיטת חיפה או במוסדות מחקר מובילים בארץ ובעולם.

מסלול הלימודים:
מסלול עם תיזה - 3 שנים.

תנאי קבלה:
◄ תואר ראשון (B.Sc) בביולוגיה, מקצועות הרפואה ומקצועות הבריאות וביוטכנולוגיה ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ או בחו"ל, בציון סופי 80 ומעלה.
◄ עמידה בראיון קבלה חוגי.
◄ מציאת מנחה לתזה מבין רשימת המנחים בתוכנית.
◄ סטודנטים שאינם בוגרי לימודי תואר ראשון (B.Sc.) במקצועות הנ"ל יכולים להתקבל ללימודי השלמה על פי החלטת ועדת קבלה חוגית לתואר שני. תוכנית ההשלמות תקבע בהתאם לרקע האקדמי של כל מועמד. ככלל לימודי ההשלמה לא יתארכו מעבר לשנת לימודים אקדמית אחת.

אפשרויות תעסוקה:
מחקר והוראה.

אודות התואר השלישי:
מטרת הלימודים לתואר דוקטור בתחום הביולוגיה של האדם היא לעודד ולקדם את המחקר בתחום מדעי החיים והרפואה. תוצאות המחקרים השונים שיתבצעו במסגרת החוג יפורסמו בבמות החשובות ביותר של כתבי עת מקצועיים בינלאומיים. המסלול יאפשר לסטודנטים מצוינים לבצע את מחקרם בחוג המאגד מגוון של דיסציפלינות בתחום הביולוגיה של האדם.

תכנית הלימודים בתואר שלישי:
משך תכנית המחקר והלימודים הוא 4 שנים. לקבלת התואר "דוקטורט לפילוסופיה" ידרשו התלמידים למלא את התנאים הבאים: השתתפות חובה בסמינריון החוגי (לא לשקלול) ושמיעת קורסים בהיקף של 12-14 שש"ס במהלך התואר. הקורסים ייבחרו מרשימת הקורסים המוצעת ע"י החוג בתאום עם המנחה הישיר ובהתאם לתחום המחקר.

תנאי קבלה לתואר שלישי:
למסלול יתקבלו תלמידים מצטיינים בעלי תואר שני (M.Sc. או תואר מקביל) במסלול עם כתיבת תזה בתחומים הבאים: מדעי החיים, ביוטכנולוגיה, ביואינפורמטיקה, מדעי הטבע או מדעי הרפואה. כמו כן רשאים להגיש מועמדות בעלי תואר מוסמך מתחומים נוספים, בתנאי שהם עומדים בתנאי הקבלה. הללו עשויים להיות מחויבים בלימודי השלמה על פי החלטת ועדת הדוקטורט. יתקבלו תלמידים בעלי ציון ממוצע כללי של 85 לפחות בתואר השני כאשר על עבודת התזה הציון הוא 86 לפחות. תלמידים שבידם עותק של מאמר שהתפרסם ממחקר התואר השני שלהם או כתב יד שנשלח לפרסום בכתב עת מדעי בינלאומי יזכו לעדיפות. מציאת מנחה למחקר בדרגת מרצה בכיר ומעלה מהחוג.

אפשרויות תעסוקה:
אפשרויות תעסוקה בסיום הלימודים כוללת מגוון רחב של חברות ההייטק וביוטק, יזמות סטארטאפ בתחומי הביולוגיה וביוטכנולוגיה, בתי חולים ומעבדות, מכוני מחקר ופיתוח, השתלבות בתעשיית התרופות ובפיתוח תעשייתי, השתלבות בגופים ציבוריים וממשלתיים, אקדמיה והוראה.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תואר שני ושלישי בביולוגיה של האדם באוניברסיטת חיפה.


כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת חיפה


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649