המכללה להנדסה אפקה

תואר ראשון בהנדסת חשמל .B.Sc

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי הנדסה
  • אזור גיאוגרפי:
     גוש דן - מבצע קדש 38, תל אביב

הלימודים מתקיימים בתל אביב

אודות:
הנדסת חשמל מקיפה כיום מגוון רחב ביותר של תחומים אשר נסמכים על בסיס מדעי והנדסי רחב המכשיר את המהנדסים לעסוק בפיתוח של מוצרים הנמצאים בחזית הטכנולוגיה. הנדסת חשמל הינה תחום מתפתח בקצב מהיר, העוסק במחקר ובפיתוח טכנולוגיות ומוצרים המשפיעים באופן ישיר על החברה המודרנית והכלכלה העולמית. מתכנון מערכות הספק ענקיות - המניעות ערים ומדינות, ועד להתקני ננו-אלקטרוניקה המיושמים במעבדים זעירים. לדוגמה: מוצרים בתחום התקשורת על שלל אפשרויותיה – אלחוטית ולוויינית, מערכות חומרה לעיבוד מידע, מוצרים שונים לתחום הסלולארי, מערכות קול ושמע, עיבוד תמונה, מערכות אלקטרואופטיות, מערכות בקרה מתקדמות.
הלימודים מתחילים באוקטובר 2020 ובמרץ 2021

מהפכת האלקטרוניקה:
תחום האלקטרוניקה, הנכלל בהנדסת חשמל, גרם למהפכה שהחלה עם המצאת הטרנזיסטור שהחדירה את תוצרי תעשיית האלקטרוניקה לכל בית בחברה המודרנית. מהפכת האלקטרוניקה אף מניעה את תעשיית ההיי-טק ובהתבסס עליה פותחו מוצרים שונים כמו: מכשיר ,DVD ממיר טלוויזיה בכבלים, מחשב, בקרי מכונת כביסה, טלפון קווי, טלפון אלחוטי, מחשב הרכב, אזעקת הרכב, המעלית ומחסום החנייה.

תנאי קבלה:
◄ קבלה על סמך פסיכומטרי - סף הקבלה המינימלי לשנת הלימודים תש"פ בכל מחלקות הלימוד הינו ציון 600 בבחינה הפסיכומטרית. תוצאות הבחינה הפסיכומטרית תקפות למשך עשר שנים ממועד הבחינה
◄ קבלה על סמך תעודת בגרות - מועמדים בעלי זכאות לתעודת בגרות מלאה, כאשר נדרשת בגרות במתמטיקה 4 יחידות לימוד בציון 85 ומעלה / 5 יחידות לימוד בציון 75 ומעלה. בנוסף יש להציג בגרות באנגלית 4 יחידות לימוד בציון 70 ומעלה
◄ קבלה על סמך דיפלומת הנדסאי - דיפלומת הנדסאי מה"ט / משרד החינוך בממוצע ציונים של 85 לפחות, במבחנים החיצוניים ופרויקט הגמר (לא כולל הגנה על פרויקט גמר או ציוני מעבדות)
◄ קבלה על סמך לימודים קודמים - תואר אקדמי מלא ממוסד אקדמי מוכר, ובלבד שממוצע הציונים הוא 80 ומעלה.

* בכל אפיקי הקבלה חובה לעמוד בתנאי הסף לבגרות – 4 יחידות לימוד במתמטיקה בציון 80 ומעלה או 5 יחידות לימוד במתמטיקה בציון 70 ומעלה.

התמחויות:
◄ מחשבים -
התמחות במסלול מחשבים מכשירה את בוגריה להשתלב בתפקידים מרתקים בתחומי החומרה, התוכנה, ובכל תחום הדורש ידע רב-תחומי מקיף המשלב חומרה ותוכנה גם יחד. כתחום שמהווה מכל ענפי החשמל, השלמת לימודים במסלול ההתמחות במחשבים של אפקה מציבה את בוגרי המחלקה בעמדת פתיחה מצוינת ומאפשרת להם להצטרף לכל חברה העוסקת בהנדסת חשמל או בהנדסת תוכנה בארץ ובעולם.

◄ מערכות הספק -
הלימודים במסלול ההתמחות במערכות הספק מכשירים את הסטודנטים לעבוד בתחום מרתק ומאפשרים להם לנתח ולתכנן מערכת הספק חשמלית על מגוון היבטיה ההנדסיים והטכנו-כלכליים - החל מייצור אנרגיה והולכתה וכלה בחלוקת ההספק לצרכנים תעשייתיים, ציבוריים ופרטיים. תכנית הלימודים הייחודית נבנתה על בסיס מתכונת הלימודים הנהוגה באוניברסיטאות מובילות בארץ ובעולם, באופן שיאפשר לסטודנטים להעמיק את כישוריהם בתחום הדעת וההנדסה של מערכות הספק, ובדגש על תכנון מערכות הספק במתחי על, עליון גבוה ונמוך.
בנוסף לרקע המדעי, תכנית הלימודים מרחיבה משמעותית את העיסוק בפיתוח היכולות והראיה ההנדסית והטכנו-כלכלית של הסטודנטים בבואם לתכנן מערכת הולכת ההספק ולטפל בחלוקתה לצרכנים השונים, ואף מקנה להם מגוון כלים הנדסיים הנדרשים למהנדסים מקצועיים.

◄ מערכות אנרגיה והינע חשמלי -
התמחות בניתוח ובתכנון מערכות הכוללות מנועים ומחוללים, המשולבות במערכות בקרת הספק מתוחכמות ומורכבות ובמערכות בקרת הינע אלקטרוני, וכן מערכות אנרגיה מתחדשות מבוססות תאים פוטו־וולטאים, טורבינות רוח ועוד.

◄ תקשורת - השכבה הפיזית -
מסלול התמחות זה מאפשר לסטודנטים ללמוד את רזי התחום ממיטב אנשי מקצוע בעלי ניסיון רב שנים בתעשייה. מגוון הקורסים שמציעה התוכנית ונושאי הלימוד בכיתה ובמעבדה עוסקים ברכיבים יסודיים, כדוגמת אנטנות רכיבי רדיו, רכיבים אופטיים, משדרים ומקלטים, כמו גם ברמת המוצר או המארז השלם, כדוגמת מכשירים ניידים לדיבור ולגלישה, תחנות בסיס ומערכות מכ"ם. כל אלו חושפים בפני הסטודנטים חומר תיאורטי שמהנדס התקשורת נדרש לדעת, בד בבד עם היבטי חומרה מעשיים, אשר יאפשרו להם לתכנן מערכות במפורט, לממשן ולבצע את הבדיקות הנדרשות.

◄ תורת התקשורת -
מסלול ההתמחות בתורת התקשורת של אפקה נועד לתת מענה לצורכי השוק והביקוש הגואה בתעשייה למהנדסים ובעלי ידע במערכות וטכנולוגיות תקשורת.
ההתמחות במסלול לימודים זה מכשירה את הסטודנטים בתחום מרתק ודינמי ומאפשרת להם לעסוק באפיון, ניתוח, תיכנון, ופיתוח של מוצרים במגוון סוגי התקשורת הקווית והאלחוטית, לצד שילוב ויישום מרכיבי התקשורת השונים במערכות תקשורת ומוצרי אלקטרוניקה שונים, מרמת הקישור הפיסי ועד לרמת האפליקציה.
במהלך ההתמחות נחשפים הסטודנטים להיבטים תיאורטיים ומערכתיים של מערכות תקשורת חדישות, ברמת המעטפת והמגבלות העקרוניות, ברמת הטכניקות השונות לקידוד המידע, אפנונו ואריזתו למשלוח, וכן ברמת היישומים המערכתיים הבולטים, בכללם: תקשורת אלחוטית, מערכות מכ"ם וניווט רדיו. בקורסים השונים שמציעה התוכנית מלמדים מיטב אנשי המקצוע, בעלי ניסיון רב בתעשייה במגוון רחב של תחומי ידע הנדרשים ממהנדס התקשורת.

◄ עיבוד תמונה ווידאו -
הלימודים במסלול התמחות ייחודי זה מאפשרים לסטודנטים להעמיק ולהרחיב את כישוריהם בתחומי עיבוד תמונה, וידאו, מולטימדיה וראייה ממוחשבת באמצעות היכרות והתנסות עם מגוון טכנולוגיות, כלים ואלגוריתמים מתקדמים. תכנית הלימוד משלבת קורסים תיאורטיים לצד התנסות מעשית בסביבות שונות, קורסי חובה בתחום יסודות העיבוד הספרתי של אותות ועיבוד תמונה, קורסי בחירה מתקדמים, התייחסות לחומרה, תוכנה ואלגוריתמיקה ושילוביהן, עבודה על מגוון פלטפורמות כגון: מחשבים אישיים (PC), טלפונים וטאבלטים מבוססי Android, פלטפורמות DSP בזמן אמת, וחשיפה לספריות וכלי תוכנה כמו Matlab, ו- OpenCV.
מגוון קורסי הבחירה שמציע מסלול ההתמחות כולל קורסים להקניית ידע תיאורטי ואלגוריתמי ליישומי עיבוד וניתוח וידאו ומולטימדיה, וקורסים מעשיים, כדוגמת המעבדה המתקדמת לעיבוד תמונה ווידאו בזמן אמת, בהם לומדים הסטודנטים לממש את האלגוריתמים על מיטב הפלטפורמות המתקדמות כיום בעולם, המשלבות סימולטורים וכלי תוכנה של חברות מובילות בתחום כמו Analog Devices ו- TI או על סמארטפונים המבוססים על מערכות הפעלה כמו Android.

◄ עיבוד אותות -
מסלול ההתמחות הייחודי של אפקה בתחום עיבוד האותות משלב רקע תיאורטי יחד עם התנסות מעשית על פלטפורמות שונות, כגון: Matlab , מעבדי אותות ופלטפורמות DSP בזמן אמת. ההתמחות במסלול זה מציידת את הסטודנטים בתשתית מדעית חיונית ובכלים הנדסיים לעסוק במחקר ופיתוח בתחום עיבוד האותות.
תכנית ההתמחות כוללת קורסים להקניית ידע מתקדם באלגוריתמים, לצד קורסים מעשיים המקנים ניסיון מעשי משמעותי, שיסייע לבוגרי המחלקה להשתלב בשוק העבודה בתום לימודיהם.
ההתנסות המעשית כוללת יישום האלגוריתמים הנלמדים במיטב הפלטפורמות המתקדמות כיום בעולם, אשר משלבות סימולטורים, כלי תוכנה ומעבדים של חברות מובילות. בנוסף לכך, ההצטרפות למסלול התמחות זה מאפשרת לסטודנטים לבחור קורסי בחירה ספציפיים ולהתמקד בנושאים השונים הנמצאים בחזית יישומי הטכנולוגיה בתחום.
התמחות בעיבוד אותות פותחת בפני בוגרי המסלול כר נרחב של אפשרויות להמשיך את לימודיהם לתארים מתקדמים או להשתלב בתפקידי מפתח בתחומי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה במגזר הפרטי, העסקי והציבורי, בחברות עתירות ידע, העוסקות בטכנולוגיה ובפיתוח מוצרים מבוססי עיבוד אות לתחומים שונים, בכללן: Motorola ,AudioCodes ,DSPC ,Intel ,NICE ,Verint ורבות נוספות.

אפשרויות תעסוקה
◄ כבוגר/מהנדס חשמל תוכל להשתלב בתחומים הבאים: מהנדס פיתוח בחברת היי-טק בתחומים שונים, כמו: תכנון כרטיסים בחומרה, מוצרי תקשורת, מוצרים מבוססים עיבוד אותות, מהנדס אלקטרוניקה, מהנדס תכנון לרשתות חשמל, מהנדס תמיכה בלקוחות ומהנדס בדיקות של מוצרים.
◄ את בוגרי המחלקה שפנו לתעשייה, ניתן למצוא בתפקידים אלו בחברות כמו: אינטל, התעשייה האווירית, אלווריון, מוטורולה, DSPC, אלביט, משרד הביטחון, קומברס, נייס, ורינט ועוד.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תואר ראשון בהנדסת חשמל .B.Sc. במכללת אפקה.


כל מסלולי הלימוד של  המכללה להנדסה אפקה


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649