NIRSH-FRONT

אוניברסיטת תל-אביב

תואר שני במקרא

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי הנדסה ,לימודי חינוך והוראה ,לימודי תעודה ,מכינות/פסיכומטרי/בגרויות ,לימודי דוקטורט
  • אזור גיאוגרפי:
     גוש דן - אוניברסיטת תל-אביב, רמת-אביב

לימודים מתקדמים בתחומי היהדות והרוח בספרות המקראית
ההרשמה לסמסטר אביב בעיצומה - מהרו להירשם!

אודות:
המגמה למקרא פועלת במסגרת החוג ללימודי התרבות העברית. זהו חוג ייחודי בארץ בהיותו מציג פנורמה רחבה ומגוונת של אוצרות התרבות העברית לדורותיה. מגמת מקרא שואפת להקנות לתלמידים כלי מחקר מתקדמים בחקר התנ"ך וידיעה כוללת בריבוי רבדיה של הספרות המקראית. כמתבקש ממעמדו של המקרא כ"ספר הספרים", כספר תשתית בתרבות היהודית, הישראלית והמערבית, הלימודים מיוסדים על הקניית הבנה עשירה ורבת פנים של היצירה המקראית בתחומי הנוסח והספרות, בתחומי ההגות המקראית, בקריאה האינטר-טקסטואלית ובתולדות הפרשנות של המקרא לתקופותיה השונות (חז"ל, ימי הביניים, הרנסנס, המודרניזם והפוסט-מודרניזם).

מתכונת הלימודים:
הלימוד מבוסס על גישות ושיטות המשמשות בחקר המקרא לדורותיו, ומתוך גישה בין-תחומית, משולבים בעיון דרכי מחקר שפותחו בתחומים השונים של מדעי הרוח.

מטרת המגמה:
העמקת הידע תוך עיון בקורתי בעולם המקרא ובהקשר ההיסטורי- תרבותי בו התהוותה ספרותו, בתולדות פרשנות המקרא, ובהשפעתו התרבותית של המקרא.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תואר שני במקרא באוניברסיטת תל אביב.


מטרת הלימודים:
◄ מטרת הלימודים היא להעשיר ולהעמיק את ידיעות בוגרי החוגים למקרא ובוגרי חוגים אחרים בתחומי היהדות והרוח (באמצעות תוכנית השלמות) בספרות המקראית, תוך עיון ביקורתי בעולם המקרא ובהקשר ההיסטורי-תרבותי בו התהוותה ספרותו.
◄ דגש ניתן גם לתולדות פרשנות המקרא, ולהשפעתו התרבותית על היצירה היהודית לדורותיה.
◄ הלימודים המתקדמים נועדו להכשיר את הלומדים להוראה ולמחקר מדעי רב-תחומי במקרא.

קהל יעד:
לימודי תואר שני מותאמים למורים לתנ’ך
המגמה למקרא מציעה מגוון רחב של לימודי התנ’ך והמקורות הקרובים לו, מתוך הכרה בתנ’ך הן כחלון לראות בעדו את העולם העתיק והן כמראה לעיונים בינתחומיים בתחומי התרבות.

תנאי רישום וקבלה:
◄ ללימודי התואר השני יתקבלו תלמידים בוגרי כל המגמות של החוג ללימודי התרבות העברית, שהם בעלי תואר ראשון בלשון עברית, בבלשנות שמית, במקרא, בתלמוד ובפילוסופיה יהודית, ושסיימו את לימודיהם בציון 80 לפחות.
◄ תלמיד המבקש להתקבל ללימודי התואר השני במגמה השונה מן המגמה או מן החוג שבהם קיבל תואר ראשון, יידרש ללימודי השלמה, והם יוטלו עליו בהכוונת יועץ המגמה. כן יתקבלו בעלי תואר ראשון בחוגים אחרים באוניברסיטה אשר ציון הגמר שלהם באחד מן החוגים הוא 80 לפחות. מן התלמידים האלה יידרשו לימודי השלמה בהתאם לתקנות הפקולטה ובהתאם להכוונת יועץ המגמה שבה יבחרו ללמוד. את לימודי ההשלמה יש לסיים בציון ממוצע של 80 לפחות.
◄ במקרים חריגים תישקל קבלתם של מועמדים אשר אינם עומדים בסף הקבלה הנדרש
◄ תלמידי המסלול המחקרי נדרשים לשפה אירופאית נוספת על אנגלית, ברמה של קריאה בספרות מדעית.
◄ כמו כן נדרשים התלמידים במסלול זה להשתלם בשפה עתיקה (אכדית, יוונית, ערבית קלאסית) עד כדי רמת קריאה בטקסטים, וזאת בהתאם לתחומי התמחותם.

מבנה תכנית הלימודים:
◄ המסלול המחקרי (הכולל עבודת גמר) - חובות הלימוד: לימודים בהיקף של 28 ש’ס, כתיבת עבודה סמינריונית אחת, חובת השתתפות בקורס: ספרות מסופוטמית וחקר המקרא או קורס אחר בשפה עתיקה (בתיאום עם יועץ המגמה), כתיבת עבודת גמר, השגת ציון ’פטור’ בשפה זרה שנייה (חובה).
◄ המסלול העיוני (ללא עבודת גמר) - חובות הלימוד: לימודים בהיקף של 32 ש’ס, חובת השתתפות בקורס: ספרות מסופוטמית וחקר המקרא, כתיבת שתי עבודות סמינריוניות בהדרכתם של מורים שונים, בחינת גמר.
התכנית מותאמת לצורכי מורים למקרא ולמקצועות היהדות בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה, והלימודים מרוכזים ביום אחד בשבוע.

מסלול ישיר לדוקטורט:
◄ תלמידים מצטיינים יוכלו לשקול מעבר למסלול ישיר לדוקטורט.
◄ למסלול זה יתקבלו תלמידים שגמרו את לימודי התואר הראשון בהצטיינות יתרה או תלמידים אשר יצטיינו בשני הסמסטרים הראשונים של התואר השני.
◄ דרישות התלמידים במסלול הישיר לדוקטורט נקבעות על ידי החוג לתרבות עברית, ובמסלול זה נדרש מן התלמידים מספר שעות לימודים מופחת (שני שלישים ממספר השעות הנדרש כרגיל בלימודי התואר השני והשלישי) ומבחן כשירות לפני המעבר למעמד של תלמידי מחקר לתואר השלישי.

אפשרויות תעסוקה:
◄ מחקר
◄ הוראה
◄ הדרכה
◄ עיתונאות
◄ תחקירנות
◄ הוצאה לאור
◄ ועוד...

מלגות:
המגמה למקרא מחלקת מדי שנה כעשר מלגות לתלמידים חדשים הנרשמים לתואר שני במקרא. סכום המלגה מגיע לכדי מחצית שכר הלימוד לתואר.

כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת תל-אביב


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649