אוניברסיטת חיפה

תואר שני ושלישי במדעי המדינה

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון
  • אזור גיאוגרפי:
     חיפה והסביבה - הר הכרמל, חיפה 31905

אודות התואר השני:
לימודי התואר השני מתמקדים באחד מנושאי ההתמחות במדעי המדינה: מנהל ציבורי ומדיניות ציבורית, יחסים בינלאומיים, פוליטיקה השוואתית ומחשבה מדינית. בביה"ס למדעי המדינה קיים מגוון גדול של תכניות לימוד לתואר שני, כולל תכניות לימוד ללא תזה בשנה אחת, תכניות מובנות המעניקות מקצוע, ותכניות מחקריות בהן מושם דגש על עבודתם העצמית של התלמידים בסיוע המדריכים לעבודת התזה והכשרה להמשך המחקר ולפעילות מעשית. הלימודים הינם חווייתיים ומועשרים בסיורים לימודיים ופעילויות נוספות. ביה"ס למדעי המדינה גם מעניק מלגות לתלמידי המחקר בהתאם לתקנון.

תוכניות לימוד בתואר שני:
◄ בבית הספר למדעי המדינה שלוש מחלקות המציעות מגוון רחב של תכניות לימוד:
■ המחלקה לממשל ורעיון מדיני
■ המחלקה ליחסים בינלאומיים
■ המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית
◄ בביה"ס למדעי המדינה נלמדות גם שתי תכניות בינלאומיות בשפה האנגלית:
■ התכנית ללימודי דיפלומטיה
■ התכנית ללימודי ביטחון לאומי
◄ כמו כן קיימות תכניות לימוד לתואר שני בשנה אחת במדעי המדינה, ביניהן: לימודי דמוקרטיה, פוליטיקה של המזרח התיכון, מנהל ויזמות בשלטון המקומי, תכנית למנהלים במנהל ומדיניות ציבורית, התכנית לניהול משא ומתן וקבלת החלטות, התכנית ללימודי ביטחון ואסטרטגיה ימית
◄ תכניות לימוד מיוחדות (בשנתיים) המציעות מקצוע:
■ ביקורת פנימית וציבורית
■ עתידים-צוערים לשלטון המקומי
◄ מסלולי לימוד לתואר שני באחת המחלקות של מדעי המדינה, המציעים בחירה בין קורסי הלימוד ונלמדים בשני מסלולים:
■ מסלול א’ - עם עבודת גמר מחקרית (תזה) - שלוש שנים
■ מסלול ב’ - עם פרויקט גמר או בחינת גמר (לא מחקרי) - שנה/שנתיים

תנאי קבלה לתואר שני:
◄ בוגר תואר ראשון במדעי המדינה או תחום קרוב אחר - ממוצע 82 למסלול עם תזה, ועמידה בתנאים נוספים בהתאם לדרישות המחלקה. מסלול לא מחקרי – ממוצע בהתאם לדרישות המחלקה.
◄ בוגר תואר ראשון שלא למד מדעי המדינה או תחום קרוב אחר - עמידה בלימודי השלמות בהתאם לדרישות המחלקה.
◄ תכניות מיוחדות - מסלול לא מחקרי (תואר שני בשנה אחת, תכניות לימוד נוספות) - עמידה בתנאי הקבלה של התכנית.

אפשרויות תעסוקה:
לימודי התואר השני מחדדים את הידע באחת משלוש הדיסציפלינות של מדעי המדינה: יחסים בינלאומיים, מנהל ציבורי, וממשל ורעיון מדיני. תלמידי התואר השני עוסקים במחקר ונחשפים לתחומי ידע נוספים, המאפשרים יצירת קשרים עם גופים שונים העוסקים בתחום. בשל כך, התואר במדעי המדינה פותח דלתות להשתלבות בשוק העבודה כחברי כנסת, דיפלומטים, פוליטיקאים, ראשי מועצות וערים, עובדי משרד הביטחון, עובדי משרד החוץ, עיתונאים, אנשי תקשורת, עובדי הוראה, עובדי מחקר. כמו כן, התואר מהווה בסיס להשתלבות בארגונים בינ"ל שפעילותם כוללת ניתוח מערכות מדיניות. בחלק מתכניות הלימוד מתבצעת השמה בתום הלימודים, או ניתנת תעודת התמחות המאפשרת עבודה בתחום הלימוד.

אודות התואר השלישי:
מטרת לימודי הדוקטורט היא הכשרת חוקרים איכותיים בתחום מדעי המדינה על מגוון תחומי השמה שלו. מסגרת הלימודים מאפשרת עבודה מחקרית עצמית של הסטודנט בהדרכת המנחה ובאינטראקציה עם סטודנטים אחרים בבית הספר, באוניברסיטה ובארץ בכלל. כל סטודנט לתואר שלישי יכול להתמחות באחד מהתחומים הבאים: יחסים בין לאומים, מנהל ומדיניות ציבורית וממשל ורעיון מדיני. אנו מאפשרים לסטודנטים הנחיה משותפת עם מרצים מתחומי עניין שאינן מכוסים בבית הספר, ומעודדים אותם להיפגש וללמוד מניסיונם של חוקרים בתוך בית הספר ומחוצה לו.
תכנית הלימודים לקראת תואר שלישי מדגישה מצוינות ואיכות ומשתדלת להקנות כלים תחרותיים לבוגריה בכדי להתאים את הדרישות והתוצרים לשינויים העצומים בתחום הדיסציפלינארי ובמציאות העולמית המורכבת של המאה ה-21.

תוכנית הלימודים בתואר שלישי:
הלימודים מחולקים לשני שלבים (4 שנים סה"כ):
◄ שלב מחקר א’– מוקדש לכתיבת הצעת המחקר (לא יעלה על שנה מסמסטר הלימודים בו התקבל התלמיד).
◄ שלב מחקר ב’ – מוקדש למחקר וכתיבת עבודת הדוקטורט (לא יעלה על שלוש שנים).

תנאי קבלה לתואר שלישי:
◄ בעל תואר "מוסמך" ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ או בחו"ל והשיג בלימודי התואר השני ציון משוקלל של 80 לפחות.
◄ כתב עבודת גמר מחקרית והשיג ציון של 86 לפחות ("טוב מאד") בעבודה זו.
◄ במקרים מיוחדים יוכל הדיקן ללימודים מתקדמים, לפי המלצת הוועדה החוגית ללימודי תואר שלישי/ועדה כלל אוניברסיטאית לתלמידי מחקר, לאשר חריגה מן הציונים המינימליים לנוכח הישגים לימודיים ומחקריים מיוחדים של המועמד.

אפשרויות תעסוקה:
הלימודים מעניקים כלים עיקריים להשפיע על הפוליטיקה בישראל, ומקנים בסיס השכלתי, המאפשר לבחון ולנתח לעומק את האופן בו הפוליטיקה משפיעה על התהליכים השונים במדינה. התואר פותח כיוונים לעבודה במגוון גדול של תחומים ומוסדות כחברי כנסת, דיפלומטים, פוליטיקאים, ראשי מועצות וערים, עובדי משרד הביטחון, עובדי משרד החוץ, עיתונאים, אנשי תקשורת, עובדי הוראה, עובדי מחקר. כמו כן, התואר מהווה בסיס להשתלבות בארגונים בינ"ל שפעילותם כוללת ניתוח מערכות מדינתיות, ולמגוון תפקידים ניהוליים במוסדות השירות הציבורי, המחקר וההוראה האקדמיים.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תואר שני ושלישי במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה.


כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת חיפה


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649