מכון עליה

קורס שחיטת עופות ובהמות

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תעודה
  • אזור גיאוגרפי:
     ירושלים והסביבה

אודות:
השחיטה היהודית עברה במסורת ישראל מדור לדור, בצורה אחידה וברורה, במטרה לשמור על שחיטה כשרה ומהודרת.
מכון עליה’ הינו בעל וותק של עשור שנים ויותר ומעביר קורסים נפרדים של שחיטת עופות ושחיטת בהמות.
במהלך קורסי שחיטת העופות והבהמות מתורגלים התלמידים בהעמדת הסכין ולימוד עיוני ומעשי מקיף של כל הלכות השחיטה ונושאי כליהם, תוך שימת דגש על כל השיטות והמנהגים השונים.
חשוב לציין כי קורס השחיטה מועבר לפי כל השיטות, ולא לפי מנהג כזה או אחר, קורס שחיטה הנו קורס מקיף במיוחד, ומאפשר להכיר את כל הזוויות השונות של המקצוע,הן בפן ההלכתי והן בפן המעשי, במהלך הקורס ייצאו התלמידים לבתי מטבחיים, להכשרתם המעשית ולהכשרה ראשונה (סטאז’) במלאכת השחיטה.
בסיום הקורס שחיטה, ולאחר הצלחת התלמיד במבחן העיוני והמעשי, יקבל התלמיד כתב הסמכה מהרב המלמד, וכפי הנהוג במסורת ישראל, מחתים התלמיד גם את המרא דאתרא המקומי שלו.

מטרות הקורס:
◄ הקפת כל נושאי הכלים של השו"ע בעניני שחיטה, ולמידתם בעיון רב ולעומק הסוגיות, תוך מתן דגש רב לבעיות הלכתיות המתעוררות במהלך עבודת השחיטה.
◄ לימוד יסודי של השחזת והעמדת הסכין, מלאכת השחזת הסכין הינה הערובה העיקרית להצלחת השוחט בעבודתו, מבדיקת עומק של מכון עליה מרבית השוחטים נכשלים בדיני העמדת הסכין, בלימוד השחזתו עם האבנים, בקורס שחיטה יהיו לשימוש ערכות שחיטה איכותיות לאימון אישי של כלל התלמידים.
◄ מיומנות ומהירות: בבתי המטבחיים השונים נדרשת עבודה מואצת מטעם השוחט, בכדי להגיע למצב מקסימלי של שחיטת ביום (מספר העופות/הבהמות הנשחטות מידי יום מוגבל במספר ומשתנה לפי החלטת גופי הכשרויות השונים, ככל שרמת הכשרות גבוהה יותר היא מגבילה למספר מועט יותר את מספר השחיטות ליום, ולפי זה מחירי העופות/הבהמות מתייקרים בהתאם לרמת איכות הגוף המפקח). במכון עליה שמים דגש רב על נקודה זאת.
◄ יראת שמיים: במכון עליה שמים דגש על לימוד ההלכות לעומקם בכדי להגיע לחקר האמת בעומק ההלכה הסופית של דיני השחיטה, ביחד עם חזרות רבות על מנת שלא יצא מכשול תחת ידינו וידי תלמידינו הי”ו.
◄ שחיטה בפועל: במהלך הקורס שחיטה ייצאו התלמידים למשחטות על מנת לבצע שחיטות, כאשר בשחיטת עופות שוחט תלמיד עשרות רבות של עופות (משתנה לפי צורכי התלמיד), ובשחיטת בהמות שוחט כל תלמיד 2 כבשים, ועגל (משתנה לפי צורכי התלמיד).
◄ במהלך השחיטה תתבצע פירוק של העוף ולמידת סוגי החלקים, בדיקת צומת הגידים, בדיקת מומין וכו’..
בשחיטת בהמות תתבצע בדיקת ריאה, בדיקת טריפות וכו’..
◄ בסיום הקורס ולאחר ביצוע השחיטה בפועל יתקיים מבחן הלכתי ומעשי, כאשר בסיום הקורס והמבחן יתקיים טקס מכובד של חלוקת תעודות וציונים.
◄ לאחר סיום הקורס שחיטה יתבצע שיעור תדרוך, סיוע והכוונה להשתלבות בתחום בצורה הטובה והמפרנסת ביותר.

במהלך הקורס:
​יציאות לבתי מטבחיים לצורך הלימוד והמבחן המעשי.

ציוד הניתן במהלך הקורס:
ספרי לימוד ייעודיים בהוצאת המכון.

תעודות הסמכה:
תעודה ממכון עליה - המוכרת ברבנות הראשית לישראל.

השאר פרטים ללא כל התחייבות וקבל את כל המידע אודות קורס שחיטת עופות ובהמות במכון עליה.


כל מסלולי הלימוד של  מכון עליה


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649