אוניברסיטת חיפה

תואר שני ושלישי בלימודי המזרח התיכון והאיסלאם

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון
  • אזור גיאוגרפי:
     חיפה והסביבה - הר הכרמל, חיפה 31905

אודות:
המזרח התיכון הוא ערש הציביליזציה ומקום לידתן של שלוש הדתות המונותיאיסטיות. האזור כולל את מדינות ערב והמדינות המוסלמיות ממרוקו במערב ועד איראן במזרח, מתורכיה בצפון ועד תימן וסודן בדרום. זהו המרחב בו נמצאת ופועלת מדינת ישראל ולהבנתו והכרתו יש חשיבות עצומה לקיומה, ביטחונה, התפתחותה הכלכלית ושגשוגה החברתי והתרבותי.
החוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם- אחד החוגים הוותיקים באוניברסיטת חיפה - מקנה ידע בינתחומי נרחב על אזור המזרח התיכון בפרט, ועל העולם המוסלמי הכולל כמיליארד וחצי איש הפזורים כיום בכל רחבי הגלובוס, בכלל. הבנת התהליכים ההיסטוריים, הפוליטיים, הדיפלומטיים, הכלכליים, החברתיים והתרבותיים שביסוד האירועים המתרחשים במרחב זה חיונית עבור מעצבי המדיניות בישראל, חוקרים באקדמיה, עובדי משרדי הממשלה והמגזר הציבורי על כל גווניו, אנשי עסקים, אנשי הוראה, פעילים בארגונים אזרחיים, וכל מי שמבקש להבין את האזור. הלימודים בחוג מלווים בחוויית לימודים ייחודית באוניברסיטה הרב-תרבותית והבין-דתית המובילה בארץ.
בתוכנית המ.א., החוג מעניק תואר שני עם תזה או ללא תזה בלימודי ההמזרח-התיכון והאסלאם. ניתן היום אף להשלים תואר מ.א. לא מחקרי בשנה אחת, במסגרתו לומדים הסטודנטים יום מרוכז אחד בשבוע במשך שלושה סמסטרים. תוכנית הלימודים כוללת קורסים על ההיסטוריה הקדומה והמודרנית של האזור, דת אסלאם, הלאומיות הערבית, החברה הפלסטינית, מעמד האישה והמשפחה, משפט וחברה, תקשורת, תיירות ועוד.

מסלולי לימוד בתואר שני:
◄ מסלול כולל כתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה) - שלוש שנים.
◄ מסלול ללא תזה - שנתיים.
◄ תואר שני ללא תזה בשנה קלנדרית אחת (3 סמסטרים).
◄ תואר שני בנ"ל באנגלית (החל משנת הלימודים 2019-2020).

תנאי קבלה לתואר שני:
◄ בוגרי תואר ראשון בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון בציון 80 לפחות.
◄ בעלי ידע קודם בשפה מזרח תיכונית כגון ערבית ספרותית, פרסית, או טורקית (או שפה אחרת על פי החלטת הועדה ללימודים מתקדמים בחוג).
◄ לתוכנית של השנה לא נדרשת שפה מזרח תיכונית, ציון מינימום נדרש 76 בתואר ראשון.
◄ דרישות חוגיות.

משך הלימודים בתואר שלישי:
4 שנים.

תנאי קבלה לתואר שלישי:
◄ תואר שני בציון 85 לפחות וציון תזה 86 לפחות
◄ דרישות חוגיות

אפשרויות תעסוקה:
בוגרי החוג משתלבים בתחומים מגוונים כגון באקדמיה, במגזר הציבורי ובמשרדי הממשלה (משרד החוץ, משרד הביטחון וזרועות הביטחון השונות, משרד החינוך, ועוד), בתקשורת, במגזר העסקי ובארגונים אזרחיים.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תואר שני ושלישי בלימודי המזרח התיכון והאיסלאם באוניברסיטת חיפה.


כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת חיפה


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649