המכללה האקדמית הדסה ירושלים - מסלול אקדמי

תואר ראשון בעבודה סוציאלית

  • סוג הלימודים במוסד:
     מכינות/פסיכומטרי/בגרויות
  • אזור גיאוגרפי:
     ירושלים והסביבה - רחוב הנביאים 37 ירושלים

שינוי חברתי דורש ידע מקצועי

אודות:
התכנית לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית הדסה הוקמה במטרה ליצור סביבה אקדמית-לימודית איכותית מתוך מחויבות לערכי העבודה הסוציאלית ובהתחשב במרקם החברתי-קהילתי של העיר ירושלים על קהילותיה ומגזריה השונים.
מטרות לימודי העבודה הסוציאלית הינן להקנות ידע תיאורטי בסיסי והתנסות מקצועית אשר יכשירו את הסטודנט לעבודה עם אוכלוסיות מקהילות שונות. תכנית הלימודים לתואר ראשון בעבודה סוציאלית במכללה האקדמית הדסה מתבססת על תפישת עולם הומניסטית חברתית-סוציאלית וכוללנית ועל צדק חברתי, המותאמת לאופי המכללה ולצרכים והמאפיינים הייחודיים של המרחב הגיאוגרפי, חברתי של ירושלים וסביבותיה.
מטרת התכנית היא לפתח אצל הסטודנט זהות מקצועית, חשיבה ביקורתית, מודעות אישית ורגישות רב-תרבותית, והקניית כלים טיפוליים שבאמצעותם יוכל בוגר התכנית לתת מענה מקצועי הולם לצרכיהן המגוונים של האוכלוסיות הנזקקות לשירותיו. דגש מיוחד יושם על ערכי המקצוע וכללי האתיקה.
בשל אופייה הייחודי של ירושלים יושם בתכנית הלימודים לעבודה סוציאלית דגש מיוחד על ההיבטים הרב-תרבותיים בחברה הירושלמית מבחינת תרבות, לאום, דת, מבנה חברתי וקהילתי. בתכנית יושם דגש על קהילות וקבוצות בחברה הישראלית ובהיבט הרב-תרבותי בטיפול. בין הקורסים הנלמדים במסגרת החוג לעבודה סוציאלית - קורס העוסק באסתטיקה של ההדרה, קורס ייחודי על החברה החרדית וקורס ייחודי על החברה הערבית. בקורס מבוא לסוציולוגיה ובקורס שמתעמק בסוגיות בסוציולוגיה בחברה הישראלית יושם דגש על הייחודיות של הקבוצות השונות אותן יפגשו הסטודנטים והעובדים הסוציאליים לעתיד בעבודתם בעיר ירושלים. נושא זה יעבור כחוט השני בכל קורסי התכנית, ובעיקר בקורסי המתודה.

על המסלול:
◄3 שנות לימוד ו-4-5 ימי לימודים בשבוע
◄דגש מיוחד על ההיבטים הרב-תרבותיים בחברה הירושלמית
◄תכנית לימודים המבוססת על שלושה יסודות: תיאוריה, פרקטיקה ומחקר.
◄הקניית הבנה ומודעות לתהליכים הפסיכוסוציאליים בהתפתחות האדם הקבוצה והקהילה.

תכנית הלימודים:
◄תכנית הלימודים תתפרס על פני שלוש שנים אקדמיות, שישה סמסטרים.
◄התכנית מבוססת על הגישה הכוללנית בעבודה סוציאלית, המדגישה את מגוון המתודות המרכזיות (עבודה פרטנית, קבוצתית וקהילתית).
◄במסגרת הלימודים ירכוש הסטודנט ידע בסיסי במדעי החברה וההתנהגות ובהכרת מערכת השירותים החברתיים. במוקד ההכשרה עומדים עקרונות, ערכים ודרכי טיפול לצד היכרות עם ידע ומיומנויות למחקר וההערכה.
◄בכל אחת מהשנים יתקיימו יומיים של לימודים בשיעורים השונים (חובות שמיעה) ויום/יומיים של לימודי שדה במסגרות השונות (שנה א’–יום בשבוע, שנים ב-ג-יומיים בשבוע).

מטרות לימודים וכיווני קריירה:
מטרת התכנית ללימודי עבודה סוציאלית במכללה האקדמית הדסה היא להקנות לסטודנט הבנה ומודעות לתהליכים הפסיכוסוציאליים בהתפתחות האדם ומקומו בחברה לצד היכרות עם המבנה החברתי והקהילתי של החברה בה חי האדם. כמו כן, הבנת התהליכים החברתיים והכלכליים המשפיעים על חייו של האדם, רכישת ידע ומיומנות בהפעלת שיטות ההתערבות המיועדות לשינוי או מניעה של תהליכים והתנהגויות בפרט, הקבוצה והקהילה. בנוסף, מקנה התכנית ללימודי עבודה סוציאלית הכרה והבנה של תהליכי הפקת ידע מקצועי המבוסס על מחקר ושיטות ההערכה של התערבויות מקצועיות ושירותי רווחה שונים.
תכנית הלימודים מבוססת על שלושה יסודות: תיאוריה, פרקטיקה ומחקר.
החל משנה הראשונה משתלבים הסטודנטים במגוון רחב של שירותים חברתיים במטרה לחשוף אותם למגוון הרחב של תחומי ידע כגון ילדים ונוער, עבריינות ושירותי תיקון, שירותים למשפחה ולקהילה, שירותי שיקום לאנשים עם מוגבלויות, זקנה ובריאות הנפש.
עם סיום לימודי התואר הראשון יוכל הסטודנט להתפתח לכיוונים רבים ולבחור להתמחות באוכלוסיות ספציפיות או בשיטות התערבות ספציפיים כגון עבודה עם הפרט, בקבוצות, טיפול זוגי ומשפחתי, עבודה קהילתית, פסיכותרפיה ועוד. עם סיום הלימודים, יוכל כל בוגר לעבוד כעובד סוציאלי בכל השירותים החברתיים. כמו כן, יוכלו הבוגרים להמשיך להתמחות ספציפית במסגרת לימודי M.A. בתחום.

קבלה ורישום
מתאם
◄ציון מתאם מתקבל משילוב של ממוצע ציוני הבגרות המשוקלל עם ציון הבחינה הפסיכומטרית, או ציון מבחן ההתאמה - ת.י.ל., לחישוב ציון המתאם.
◄ציון מתאם 550 עד 620 – הקבלה מותנית באישור ועדת קבלה של החוג.
◄ציון מתאם נמוך מ-550 – יש לפנות לצוות הייעוץ וההכוון במכללה.
בגרות
◄תעודת בגרות מלאה עם ציון חיובי באנגלית ברמה של לפחות 4 יח"ל או תעודת סיום מכינה.
פסיכומטרי/מבחן ת.י.ל
◄ציון בבחינה הפסיכומטרית של המרכז הארצי לבחינות והערכה או ציון מבחן ת.י.ל – מבחן ההתאמה מטעם המכללה.
אנגלית
◄מועמדים שלא נבחנו בבחינה הפסיכומטרית, חייבים לעבור מבחן אמי"ר/אמיר"ם, לקביעת רמת אנגלית.
◄מועמדים ששפת אימם אינה עברית נדרשים לעבור מבחן מיון בעברית (מבחן יע"ל או מבחן רמה בעברית של מכון ת.י.ל) בציון מעל 110.

במהלך שנה א’, מועמדים שקיבלו פחות מ- 120 בבחינת העברית יחויבו בקורס עברית שנתי של ארבע שעות בשבוע. לאחר סיום הקורס, יהיה עליהם לעבור בחינה בהצלחה כתנאי להמשך הלימודים בחוג. הקורס יתקיים מחוץ למערכת השעות החוגית ואינו מזכה בנקודות זכות.

ראיון קבלה
ראיון אישי בוועדת הקבלה בחוג.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תואר ראשון בעבודה סוציאלית


כל מסלולי הלימוד של  המכללה האקדמית הדסה ירושלים - מסלול אקדמי


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649