NIRSH-FRONT

אוניברסיטת תל-אביב

תכנית פכ"מ למצטיינים

  • סוג הלימודים במוסד:
     לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי הנדסה ,לימודי חינוך והוראה ,לימודי תעודה ,מכינות/פסיכומטרי/בגרויות ,לימודי דוקטורט
  • אזור גיאוגרפי:
     גוש דן - אוניברסיטת תל-אביב, רמת-אביב

תכנית פכ"מ למצטיינים: פילוסופיה, כלכלה, מדע המדינה ומשפטים לתואר ראשון- להבין מוסר וצדק בהקשר הרחב של כלכלה, מדינה ומשפט

אודות:
אוניברסיטת תל-אביב מצטרפת לשורה של אוניברסיטאות יוקרתיות בעולם ומציעה תכנית מצטיינים חדשה, תכנית פילוסופיה-כלכלה-מדע המדינה ומשפטים (פכ"מ), שמתמקדת בתחומי הידע הנוגעים לענייני מדינה ומשטר.

ההבנה של תופעות חברתיות ופוליטיות כמו גם שאלות של מדיניות ציבורית מערבת שיקולים ממגוון דיסציפלינות. מדיניות כלכלית מערבת שיקולים מוסריים בה בעת שיש לה השלכות חברתיות. עקרונות של צדק תומכים במבנים מוסדיים מסוימים שמעצבים הסדרים כלכליים. כל אלה מעוגנים בחוקים ומיושמים על ידי המוסדות המשפטיים והפוליטיים.

רק באוניברסיטת תל-אביב משלבת תכנית הפכ"מ לימודי יסוד במשפטים, בשימת דגש על תחומי הידע הנוגעים באופן ישיר למדיניות ציבורית וממשל, והיא השלמה חשובה להשכלה שמעניקה התכנית.

היתרון בגישה בין-תחומית ללימוד וחקר ענייני חברה ומדינה הוכר זה מכבר בעולם. אין פלא לכן שתכניות פכ”מ פופלריות מאוד ומתקיימות במספר רב של אוניברסיטאות מובילות (למשל: אנגליה - לונדון, רדינג, אסקס, סטרלינג, יורק; ארה”ב - מישיגן, נוטרדם, פיטסבורג, ייל, דיוק, אריזונה, איווה, ועוד). הגדולה והמפורסמת שבהן היא תכנית הלימודים של אוקספורד שעם רשימת בוגריה נמנים, בין היתר, דייויד קמרון, וויליאם הייג, האחים מיליבנד, וגם אנג סן-סו קי, בנזיר בהוטו, ישעיהו ברלין וכריסטופר היצ’ינס.

השאר/י פרטים ללא כל התחייבות וקבל/י את כל המידע אודות תכנית פכ"מ למצטיינים


מטרת התכנית:
המטרה של תכנית פכ”מ היא להעניק ידע וכלי ניתוח בתחומי הידע הללו וכן הבנת הקשרים ביניהם באופן מעמיק. התכנית מיועדת לסטודנטים המייעדים את עצמם לעבודה במשרות בכירות בשירות הציבורי כמו גם לאלה המעוניינים להמשיך במחקר בתחומים הללו.

התואר המוענק:
◄ בוגרי התכנית יהיו זכאים לתואר ראשון בתכנית משולבת לתואר ראשון בפילוסופיה כלכלה ומדע המדינה.
◄ תואר זה יאפשר להם להמשיך ללימודי תואר שני בכל אחד מתחומי התכנית למעט משפטים, בכפוף להשלמת הדרישות בכל אחד מהתחומים (קורסים, ציונים, מכתב המלצה בכלכלה).
◄ את הקורסים הנדרשים יהיה אפשר להשלים במסגרת שעות הבחירה של תואר הפכ”מ.

תנאי רישום וקבלה:
◄ כל המועמדים לתכנית נדרשים ל - 4 יחידות מתמטיקה בתעודת הבגרות בציון 80 או ל - 5 יחידות בציון 70
◄ ניתן להתקבל על פי אחת משתי האפשרויות הבאות:
• קבלה אוטומטית על פי ציון התאמה המורכב משקלול בין הפסיכומטרי לממוצע הבגרות
• קבלה אוטומטית לבעלי ציון פסיכומטרי 728 ומעלה וזכאות לתעודת בגרות מלאה, על פי דרישות האוניברסיטה
◄ מועמדים בעלי תעודת בגרות מחו’ל השקילה לבגרות ישראלית וציון פסיכומטרי של 690 לפחות
◄ כל המתקבלים נדרשים להגיע לרמת מתקדמים ב’ באנגלית עד תחילת שנת הלימודים (120 נקודות במבחן הפסיכומטרי או 220 נקודות בבחינת אמי’ר)

משך הלימודים:
◄ 3 שנים ובתוכן עונת לימודי קיץ אחת, כחלק מתכנית הלימודים
◄ שעות לימוד- תואר הפכ”מ יורכב מ 150 ש”ס
◄ כהכנה ללימודי הכלכלה, ידרשו התלמידים שלא עברו קורסים מקבילים במתמטיקה להשלים שני קורסי הכנה, מיוחדים לתכנית, במתמטיקה ובסטטיסטיקה (5 ש”ס כל אחד). בקורסים אלה ידרש ציון עובר בלבד והם לא ישקללו בציון הסופי לתואר.

סמינר פכ”מ:
◄ בשנה השלישית ישתתפו התלמידים בסמינר מחקרי(4 ש”ס) בו יכתבו עבודה סמינריונית בנושא פכ’מי על פי בחירתם.
◄ במהלך הסמסטר הראשון יבחרו התלמידים נושא ויאתרו מנחה תואם.
◄ במהלך הסמסטר השני תקיים התכנית סדנה בה יציגו התלמידים את עבודותיהם בפני חבריהם לתכנית.
◄ התלמידים ידרשו להגיש עבודה סמינריונית נוספת באחד משלושת תחומי התכנית וכן, במספרת שעות הבחירה, להשתתף בסמינר נוסף בו יגישו עבודת רפרט.

כל מסלולי הלימוד של  אוניברסיטת תל-אביב


לימודים + נרשמים ללימודים  -כל ההצעות ללימודים בישראל יועצי הלימודים שלנו ישמחו לעזור לכם ללא תשלום בטלפון 073-2158649